Kaliteli Uyumak.

175
Kaliteli Uyumak.

Kaliteli uyumak için, uykunun gün içinde aldığımız ışıkla direk ilgisi var.

Beynimizdeki bir grup hücre, gün içerisinde gözümüzden gelen ışığa göre hücre döngüsü, büyüme ve tamir süreçleri ya da hormon salgılama gibi birçok vücut sürecini ayarlıyor,bu kadar önemli.

Geçmişte, önce insanoğlu gün doğunca kalkıyor ve gün batınca da uyuyordu. Japon Doktordan Sağlıklı Uzun Yaşam Notları.
Ampulün bulunması ile yapay ışık, HD televizyonlar, ışıklı birçok elektronik alet sayesinde 24 saatlik sürede oldukça fazla ışığa, hem de yapay ışığa maruz kalıyoruz. Bu da vücudun doğal ritmini bozuyor ve birçok sonucu oluyor:
Örneğin gece vardiyasında çalışanlarda, 4-5 katı yüksek oranlarda kanser, obezite ve diyabet görülüyor. Sorun sadece bunda değil.

Gündüz devamlı yapay ışık altında gün ışığı görmeden çalışıp, geceleri de geç saatlere kadar bilgisayar başında vakit geçirmeye devam ediyorsanız, bu da önemli bir risk. Vücut bu yeni döngüye alışmak için çabalıyor. Çünkü burada gündüz alınan yapay ışık da yetersiz kalıyor.

Günde 30 İle 60 Dakika Gün Işığı Alın.

İşte size öğlen yemeğini dışarıda yemek ve mümkün olduğunca yürüyerek gitmek için bir sebep.

Bir araştırmaya göre uykuya dalmadan önce, kuvvetli ışık altında oturursanız, vücut kendisi için çok önemli bir hormon olan melatonin salgılamayı bastırıyor. melatonin Burada loş ışık ile kuvvetli ışığa maruz kalma karşılaştırılmış. Aslında çok basit, gece çok kuvvetli ışık altında oturursanız, melatonin salgılamaz sanız uykunuz kaçıyor ve hücrelerin yenileneceği, tamir edileceği uyku saatini kaçırıyorsunuz! Göz kapaklarınız ışığı geçiriyor. Başucunuzdaki dijital saatin ışığından bile etkileniyor.

Gün Işığı alın.

Yine ışık fazla olduğunda olmadık, yemeyeceğiniz şeyleri yiyorsunuz: Evet, anladınız siz onu, gece yanan ışığın bir oyunu bu!

Peki Uyku Kalitemi Nasıl Arttırabilirim?

1.Gündüz ışığından mutlaka faydalanın, en az 30 ile 60 dakika dışarıya çıkın.

2.Gece yatma saati yaklaştığında ışığı kısın.

3.Geceleri lütfen yattığınız odaya elektronik cihaz almayın-cep telefonu, ipad vb. ve ışığı yanan her tür elektronik cihazı kapatın.

Uyku Kalitesini Arttırmak.

4.Geceleri lütfen bilgisayar başına oturmayın. İlla oturacaksanız, uyku saatinden 2 saat önce kalkın.

Join the Conversation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !