Ben Bu Dünya’ ya Neden Geldim?

78

Ben bu dünya ’ya neden geldim? Bu sorunun cevabını biliyor muyuz?

Ben Neden Bu Dünya’ ya Geldim.

Sevgili Dostlar,

Bu yazımda da çevremizde çok sık duyduğumuz hatta zaman içinde kendi aklımızdan bile geçmiş olan bir soruyu mercek altına almak istedim. http://www.halukgultekin.com/

Bu soru size de hiç yabancı gelmedi değil mi ?

Bu sorunun felsefi veya mistik bir sebeple inceleme adına sorulmamış olduğu durumlarda soruyu soran kişinin nasıl bir ruh halinde olabileceğine bakalım birlikte.

Güzel, sürükleyici, keyifli bir film seyrederken hiç aklınıza ben bu sinemaya neden geldim sorusu geldi mi veya harika bir tatil yaparken ben bu otele neden geldim sorusu geldi mi aklınıza ?

Sadece mutluluk anları diye düşünmeyelim işimizin en yoğun gününde yemek yemeyi bile unuttuğumuz o koşuşturma arasında ben neden bu şirketteyim diye düşündüğünüz oldu mu?

Sorgulamak.

Demek ki bulunduğumuz ortamdaki fonksiyonumuzu ve ortamın bize verdiklerini yeterli düzeyde bulduğumuz zaman neden o ortamda olduğumuzu sorgulamıyoruz.

Ben bu Dünya ’ya neden geldim diye sormaya başladıysak bilelim ki

Ya yeterince sevilmediğimiz hissine kapılıyoruz,

Ya kendimizi bu güne kadar koymuş olduğumuz hedefimize ulaşmış görüyoruz ve yeni bir hedef bulamıyoruz,

Ya yaşamımızda (iş veya özel) büyük ölçüde monotonluk içine giriyoruz,

Veya yaşamakta olduğumuz ve bizi bir tür depresyona yönelten derin bir kaygı veya keder dolayısıyla heyecanlarımızdan kopuyoruz.

Bu sebeplerden biri veya birkaçı yaşamınızda yer aldıysa ve siz bunu değiştirebilirseniz artık Dünya’ya neden geldiğinizi merak etmiyor olacaksınız

Bu soruyu sormanıza neden olan sebebi bulamamanız veya bulup da değiştirememeniz durumunda farklı bir çözüme yönelmemiz ve yaşamımızda anlamın yerini tutacak olan bir amaç oluşturmamız gerekecektir. Victor Frankle’in “Logoterapi” (anlam tedavisi) kitabında bahsettiği gibi bulabileceğimiz uzun veya kısa vadeli amaçlar bizi anlam arayışından kurtaracaktır.

Hepinize bu Dünya da uzun ve anlamlı veya bol amaçlı bir ömür diliyorum. Empati Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !