Paylaşım Ekonomisi.

79

Paylaşım ekonomisi duydunuz mu? Araç paylaşımı en yaygın kullanımıdır.

Bu da bir tür paylaşım ekonomisi örneğidir.

Kullanmakta olduğumuz veya duyduğumuz uygulamalara örnek vermek gerekirse;

Paylaşım Ekonomisi örnekleri.

Airbnb: bir tür otel veya konaklama örneğidir.

Uber: Taksi gibi görünse de bir tür paylaşım ekonomisi örneğidir.

Letgo: ikinci el ürünlerinizin satışını yaptığınız ve ürünlerinizin ekonomiye kazandırılarak bir başkasının kullanımına sunulması sebebi ile paylaşım ekonomisine örnektir.

Regus: Saatlik, günlük ofis veya toplantı salonu kiralama hizmeti veren bir şirkettir ve benzer birçok örneği de vardır. Paylaşım ekonomisine güzel bir örnektir.

Bunların dışında diğer ülke örneklerinde;

Bisiklet ve Martıya binmek yazımızı okumanızı öneririz. Paylaşım hizmetine bir başka örnektir.

Kişiler arası borç alıp verme.

Kitle fonlama örneğinde olduğu gibi, bir fikir geliştirip fikrinin finansal riskini minimumda tutmak isteyenlerin bir paylaşım modelidir.

Bilgi ve beceri paylaşım hizmeti.

Buna örnek vermek gerekirse. Şirketinizin çok sık grafik kullanımı ihtiyacı var ve bu iş için bir kişiyi istihdam etmek istemiyor ve bu hizmeti veren kişi ile belirli süreli anlaşarak hizmet almanız mümkün oluyor. Üstelik aynı ülkede dahi olmanız gerekmiyor.

Özel becerilerin paylaşımı da iyi bir örnek uygulamadır. Bu uygulamada yazılım şirketleri ihtiyaç duydukları yazılımı yapacak kişiyi yine istihdam etmeden hizmetini saatlik veya günlük kiralamaktadır.

Fotoğraf paylaşım şirketleri var ve siz çok sık fotoğraf çekiyor veya kullanıyorsanız fotoğraflarınızı bu siteye yükleyerek ücretli veya ücretsiz kullandırabilirsiniz. Bu yöntemle para kazanmanız da mümkün olmaktadır.

Hobilerinizi kazanca dönüştürmenin bir yöntemi de olabilir. Bu konudaki http://www.hulkim.com/ sayfasını inceleyip takip edebilirsiniz.

Paylaşım Ekonomisi Nedir?

O zaman önce paylaşım ekonomisi nedir? Onu anlayalım.

Paylaşım Ekonomisi nedir?

Sahibi tarafından seyrek gereksinim duyulan bir gerecin ya da hizmetin sahibi tarafından kullanılmadığı zamanlarda ihtiyacı olan başka kullanıcılara, uzmanlaşmış bir pazarlayıcı tarafından sunulması ve kullanıcının ödediği kullanım ücretinden pazarlayıcının bir pay alması temelli alış veriş düzenidir.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/

Bu tür paylaşımlar her geçen gün modern ve gelişmiş toplumlarda ihtiyaçlar doğrultusunda arttığını görüyoruz.(ABD, Fransa, Güney Kore, Almanya, İngiltere , İsveç, Norveç)

Bu ülkelerde bu tür uygulamaları kullananların oranı nüfuslarının %70 i oranında olduğu belirtiliyor.

Dünyada yaklaşık olarak 8500 civarında paylaşım modeli, uygulaması veya hizmeti olduğu belirtilmektedir. Her geçen gün de ihtiyaçlar doğrultusunda artış olması bekleniyor.

Pandemi döneminde toplu taşıma kullanmak istemeyen bireyler kendilerine uygun fiyatlı araç alarak trafiğe çıktılar.

Uzmanlar işin ekonomik yönüne ve havaya salınan Karbondioksit oranında artışa neden olan miktarları göz önüne alarak bu tür tüketim alışkanlıklarımızı değiştirerek araç paylaşımına yönelmemizi öneriyorlar.

Araç Paylaşım Uygulamaları.

Peki, şimdi araç paylaşımı konusundan örnek vererek sistemin nasıl çalıştığını anlayalım.

Bu tür araç paylaşımının 3 örneği mevcut.

Birinci örnekte, aynı yöne giden kişiler bir web sitesi üzerinden paylaşımda bulunarak birbirlerine eşlik ediyorlar.

Özellikle üniversitelerde okuyan veya çalışanların bu modeli kullandıkları görülmektedir.

Birliktegit uygulama örneğinde olduğu gibi.

Bu uygulamada gitmek istediğiniz yönü belirttiğinizde sizinle aynı yöne gideceklerin sıralaması önünüze gelmektedir. Birisini seçerek o kişi ile buluşup istediğiniz yere birlikte seyahat ediyorsunuz.

İkinci örnek; bu modelde uygulama yaparak çalışan şirkete ait aracı birden fazla kişinin gün içerisinde kiralayabilmesi.

ABD., İngiltere’ de yaygın olan bu modelde çalışan şirket Zipcar Türkiye’de de faaliyet gösteriyor.

Bu tür uygulamada ilgili şirket web sayfasından üye olmanız ve üyelik modeli seçmeniz gerekmektedir.

Türkiye’de 600.000 üyesi oluştuğu belirtiliyor.  

Buna benzer birkaç şirket daha faaliyette şuan ve kullanımı arttıkça yenileri de yolda.

Türkiye’de kişilerin bir birine araç kiralama modeli de üçüncü bir tür örnek olmakla birlikte henüz Türkiye’de uygulaması çok az görülmektedir.

Türkiye’de bu konuda kullanılan web sayfası uygulaması Maşinga dır.

Bu uygulama örneklerinin yaygınlaşması kişilerin uygulamaya güvenlerinin artması ile olacaktır.

Araç markaları ve kiralama şirketleri bu konuda ciddi yatırımlar yapmaktadırlar.

Bu tür uygulamalarda aracı kiraladığınız noktadan teslim anına kadar tamamen yalnız ve uygulama üzerinden her şeyi kendi başınıza yapmanız gerekmektedir.

Örnek vermek gerekirse; uygulama üzerinden yaptığınız tüm işlemler sonrasında aracı teslim adresi olan otopark’ dan kendiniz teslim almalısınız.

Cep telefonunuzun bluetooth’ unu sürekli açık tutarak aracı aç butonunu kullanarak aracın kapısını açarak torpidoda bulunan anahtarı alıp kullanmanız ve aracı teslim anınızda da aynı işlemin tersini yaparak teslimi sonuçlandırmanız gerekmektedir.

Teknoloji kullanımı.

Tabii bu uygulamaları kullanmak ve işlemlere devam etmekte zorluk yaşamamak için teknolojiye hakim olmanız gerekecektir.

Paylaşım ekonomisinin önünün çok açık olduğunu ve pazarın her geçen gün büyüdüğünü belirten uzmanlar,bu konunun internet ve sosyal medya kullanımı ve yayılımına benzetmektedirler.

Yeni neslin teknoloji kullanımı arttıkça,Karbon salınımı ve çevresel faktörün önemi artması ile,bu ekonomi modelinin yaygınlaşacağı görülmektedir.

Join the Conversation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !