Sola Dosis Facit Venenum.

268

Sola Dosis Facit Venenum’’.Birebir çevirisi “Sadece doz zehir yapar”.Başka bir deyişle,”Zehri şifadan ayıran dozudur“. Modern tıbbın ve eczacılığın kurucularından, toksikolojinin ise babası sayılan İsviçreli doktor, kimyager ve filozof Paracelsus’a,tam adıyla Phillipus Aureolus Theophratus Bombastus von Hohenheim’a ait bu sözün, hayatımızın her detayında rehber alınabilecek nitelik taşıdığını düşünüyorum.

Zehri Şifadan Ayıran Dozudur.

Fiziksel Örnekler.

Yemek sadece bir ihtiyaç değil, günlük hayatımızın vazgeçilmez zevklerinden birisidir de aynı zamanda. Ama ölçü kaçarsa, hoş geldin kısa vadede mide ağrısı, uzun vadede fazla kilolar.Keza alkol tüketimi de arada bir ve ölçüsünde yapılırsa keyif verirken, fazlası tadımızı kaçırmıyor mu?

Form tutmak ve fit kalmak için yürüyüş, egzersiz ve hatta hafif koşu çok iyidir. Her yaşta hareketli olalım, ama dozunu kaçırınca başka risklerle karşılaşmayalım dostlar.

Psikolojik Dozlar.

Mesela sosyal medya sayesinde dünyanın dört bir yanında olup bitenlerden de, takip ettiğimiz akraba eş dost arkadaş ve ünlülerden de çok kısa sürede haberdar oluyoruz.

Sosyal Medya Kullanımı.

Ama her şeyden haberimiz olsun diye sosyal medyadan başımızı kaldırmaz isek kafamızın içi çöplüğe dönmüyor mu?

Hele bir de olup biten kötülüklere fazla kafa yorunca psikolojimiz de olumsuz etkileniyor. Kitap Önerilerim (02)

Ya da, Sosyalleşmek için dostlarla arada bir buluşmak çok güzel. Ama gereğinden fazla sosyallik sıkıyor, hatta ilişkileri bozabiliyor. Aynı kişilerle çok sık bir araya gelirseniz ya hep aynı konuların etrafında dönersiniz ya da tartışır kavga edersiniz. Boşuna dememişler “Fazla muhabbet  tez ayrılık getirir” diye.

Kendi hayatımda da doz tutturma ile ilgili çok örnek vardır. Dengeyi tutturabildiğim her konuda çok mutlu oldum. Eksik doz veya doz aşımı yaşadığım istisnasız her konuda ise eninde sonunda rahatsız oldum. Gençlik yıllarımda babamın en sıkı öğütlerinden birisiydi, “Oğlum.İstediğin her şeyi yaşa, ama tadını kaçırma” derdi.Konumuza uygun bir sözünü daha çok net hatırlarım. “Arkadaşlık fedakarlık ile beslenir’’. Arkadaşlarına karşı fedakar ol, ama sakın kemiğini kemirtme”. Şimdiki aklım olsa, annemin ve babamın öğütlerini daha çok dikkate alırdım. Ama insanoğlu bu ya. Herkes gibi benim de az da olsa söz dinlemez bir tarafım vardı galiba.

Konuyla ilgili hayatımızdaki örnekleri çoğaltmak mümkün.

Doz Çeşitleri.

Çalışmanın dozu, para peşinde koşmanın dozu, övgü ve eleştirinin dozu, ilginin dozu, kaygının dozu, muhafazakarlığın dozu, yeniliklere açık olmanın dozu, yardım ve desteğin dozu, cesaretin dozu, vesaire, vesaire.

Her Şey Dozunda olmalı.

İyi de, bütün bu okuduğunuz örneklerin sizin için doğru dozu ne ola ki? Ona siz karar vereceksiniz. Kendinizi iyi tanıyor ve anlıyorsanız, doğru dozu zaten bilirsiniz.

 Peki, arada bir heyecanlanıp doz aşımı yaşanabilir mi? Ya da bazen bir şeylerden sıkılıp eksik doz alınabilir mi? İkisinin de cevabı: Evet, olabilir. Ama endişe etmeyin. Bunca yaşanmış yıllarınız, tecrübeniz, kıdeminiz var. Eksik dozu, doğru dozu, doz aşımını çok iyi bilirsiniz. 40sonrası

Biraz çabayla her işin dozunu, ayarını, dengesini kendiniz tekrar bulursunuz.

 Her şey sizin elinizde. Esen rüzgara bırakmayın sakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !