Ayvalık ve Cunda Gezisi.

211

Ayvalık ve Cunda Adası mutlaka görmenizi tavsiye edeceğimiz güzel bir yöremizdir.

Ayvalık marina.

Ayvalık, Balıkesir iline bağlı bir ilçesi. Kaz dağlarının esintisi ile havası çok temiz ve rüzgarlıdır. Emeklilik Ve Turizm

Gezilecek Yerler.

Ayvalık içerisinde restore edilerek korunmuş gezebileceğiniz kiliseler vardır. olcartur

Ayvalık Kilise.
Ayvalık Kilise

Hemen yakınında bulunan yarımada, Cunda adası veya Alibey adası olarak da bilinen şirin bir eski Rum kasabası vardır. Sokakları taşlı ve taş binalardan oluşan tarihi evleri ile bilinen güzel şirin bir kasabadır.

Tarihi dokusu korunmuş ve restore edilen binalar ile korunmaya devam edilmektedir.

Müzeler.

Cunda adasında M. Rahmi Koç müzesi görülmesi gereken binalardandır. İçerisinde eski anfora’ lar,maketler ve oyuncaklar aslına uygun korunmuştur.

M.Rahmi Koç Müzesi.
M.Rahmi Koç Müzesi

Muhtar Kent’in anne ve babası olan Sevim ve Necdet Kent çifti adına Koç Vakfı tarafından restore edilen ve çifte ait binlerce kitabın muhafaza edildiği eski yel değirmeni bina vardır.

Sevim,Necdet Kent Kütüphanesi.

Aşıklar tepesi de denilen buradan adaları ve şehrin bir bölümünü yukarıdan seyretmek güzel bir seçenektir. Oturup çay veya kahvenizi yudumlayacağınız küçük bir de kafesi vardır. Hazırlanmış olan el işleri ve kitaplar ile kartpostallar satılan küçük birde dükkan da bulunmaktadır.

Şeytan Sofrası.

Şeytan sofrası görülmesi gereken başka bir tepesidir. Burada donmuş lav kalıntısından ayak şeklini andıran bir şekil şeytanın ayak izi olarak kabul edilip adak olarak madeni para veya bez bağlama adeti süre gelmektedir.

Şeytan Sofrası Manzarası.

Şeytan sofrasından çevredeki adaları izlemek çok keyiflidir. 1960’lı yıllarda bu tepede sadece tek bir restoran işletmesi varken bugün ticari işletmeler ile çirkin bir görüntü sergilemektedir.

Ayvalık yakınlarında bulunan Sarımsaklı plajı denize girmek için en iyi seçenektir.

Bu çevrede tekne turu ve dalış eğitimleri de düzenlenen aktivitelerdendir.

Konaklama.

Cunda adası, tarihi dokuyu hissetmek ve konaklamak için iyi bir seçenek olabilir.Taş binalar restore edilerek küçük butik oteller halindedir.

Ayvalık içinde de birkaç otel vardır.Bunlardan en popüler olanı yakın zamanda açılan tarihi Despot Evidir. Şehrin en otoriter kişisine ait olduğu bilinen ev zamanla yıpranmış ve yeni sahipleri tarafından restore edilip konaklamaya açılmıştır. Restoranındaki yemekleri ile de iyi bir tercih haline gelmiştir.

Özel tatillerde ve hafta sonlarında yer ayırtmadan gitmemenizi öneririz.

Cunda adasında sahilinde bulunan restoranlarda da rum mezeleri ve balık yemekleri ile yöresel dokuyu yansıtmaktadır.

Bu sahilin orta yerinde ise güzel deniz manzarasına karşı kahvenizi yudumlayabileceğiniz tarihi Taş Kahve mevcuttur. Adayı ziyaret edenler genellikle Damla Sakızlı Türk kahvelerini burada içmektedirler.

Taş Kahve.

Ayvalık ve Cunda adasında düzenlenen müzik etkinlikleri, resim galerileri, fotoğraf sergileri vs. etkinlikler düzenlenmektedir. Yerel yönetim buralarda etkinlikleri yıl boyu düzenleyerek ve uluslararası boyuta taşıyarak çevrenin turizm ve ekonomisini canlı tutmaya çalışmaktadır.

Bu yerleri yıl boyu ziyaret edebilirsiniz. Ama en güzel zamanı ilkbahar ve Sonbahar ayları olduğunu düşünenlerdenim. Dini ve Resmi bayramlarda çok kalabalık olduğu gibi fiyatlarda artmaktadır. Orijinal halini görebilmek için bahar aylarında ve hafta içi en güzel zamandır.

Cunda Adasında merkezi konumda ve her yere ulaşımı yürüyerek yapabileceğiniz bir aile işletmesi olan Derya Hanım Konağında kalabilirsiniz. http://www.cundaderyahanim.com/

Cunda Derya Hanım Konağı.

Yazının başında bahsettiğim http://www.cundadespotevi.com/ Cunda Despot Evinde konaklamanızı da tavsiye ederim.Akşamında da burada çok güzel şaraplar eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Cunda Despot Evi.

Ayvalık ve Cunda adasına gidip zeytin ve zeytinyağı almamak olmaz. https://www.kokluzeytincilik.com.tr/ Burada asit değeri düşük zeytinyağı bulunduğundan farklı bir lezzete sahiptir.

Zeytin ve Zeytinyağı.

Cunda sokaklarında gezerken göreceğiniz satış yerlerinde https://www.kokluzeytincilik.com.tr/ bu zeytin ve zeytinyağı çeşitlerinin tadımını yaparak damak zevkinize göre satın alabilirsiniz. Zeytin Ağacı.

Cunda Köklü Zeytincilik.

Cunda sokaklarında gezerken sakızlı dondurmanızı yiyebilirsiniz. Bu dondurma Alaçatı veya Çeşme’deki kadar lezzetlidir.

Join the Conversation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !