Safranbolu ve Amasra.

155

Safranbolu ve Amasra görülmesi gereken Türkiye’mizin 2 güzel yöresidir.

Hıdırlık Tepesi.

Safranbolu, Karabük iline bağlı bir ilçesidir. Yurt içi turlarda olduğu kadar Yurt dışı turistlerin ilgi odağıdır. Emeklilik Ve Turizm

Karabük’ün Ankara Zonguldak hattında olması ve Çevresinde kömür madenleri çıkarılmaya başlaması ile canlanmaya başlamıştır.

Atatürk’ün talimatı ile Karabük Demir Çelik fabrikalarının kurulması ile Karabük’ de ticaret canlanmaya başlamıştır.

Safranbolu yolları Arnavut kaldırımı taşlar ile döşelidir. Tarihi Safranbolu konakları restore edilerek tekrar önceki önemine kavuşmuştur. Osmanlı tarzı yapıların cumbalı pencereleri çok güzeldir.

Safranbolu ve Amasra turunuzu olcarturtur şirketi ile ve rehber eşliğinde yapmanızı, sokakları ve tarihi dokuyu gezebilmeniz için yürüyerek gezmenizi öneririz. Bunun içinde Bahar ayları veya kış ayında gitmenizi veya farklı tarihlerde en az 2 kez gitmenizi öneririz.

Gezilecek Yerler.

Tokatlı Kanyon ’u ile kanyon’ un iki yakasını birleştiren İnce kaya Su kemeri ve kanyonun derinliklerini üstten görebilmek için kurulmuş olan Cam Teras vardır.

Tokatlı Kanyonu ve Cam Teras.

Cam terasın hemen arkasında ilginç bir yapı vardır. Ters olarak, çatısı yere bakan tabanı tavanda olan yapı görülecek yerlerdendir.

Safranbolu.

Safranbolu’ya gidip Yörük köyünü ziyaret etmeyi unutmayın.

Şehri tepeden görmek isterseniz Hıdırlık tepesine çıkmanızı öneririz.

Bu tepedeki meydanda adı Zafranbolu olan,dönemin ilk Türk yapımı uçağı sergilenmektedir.

Anadolu’ nun birçok yerinde yapılan ve köz ateşinde pişirilen sakızlı Türk kahvesi, Safranbolu lokum çeşitleri, Osmanlı şerbeti, Kuyu kebabı yöresel olarak ziyaretinizde tatmanızı öneririz.

Osmanlı’nın etkisi ile oluşan Türk mutfağının birçok örneğini burada tatmak mümkündür. Zengin çeşitli Türk tatlılarının evde yapılan örneklerini de tatmalısınız.

Tarihi Camileri, Müzesi görülmesi gereken yerlerdir.

Safranbolu Çarşısı.

Safranbolu çarşısında köylerde evlerde yapılan el işleri ve ham bez üzerine işlemeler ,Türk motifleri ile süslenmiştir.Bunlardan çeyizlikler hazırlanmaktadır.Sizinde ilginizi çekeceğini umarız.

Safran bitkisinin memleketi olan bu merkezin hemen dışında Safran tarlalarında yetişmektedir. Bir tutamı ile litrelerce suya renk vermektedir.

Safran Çiçeği.

Birçok kullanım yeri vardır.

Yurtiçinde olduğu gibi Yurtdışına da ihraç edilmektedir.

Sfrn Safran Yetiştiren Firma.

Özellikle yaz ayında safran festivali yapılmaktadır. Kurak ve sıcak olan bu ayların dışında buraları gezmek daha keyifli olmaktadır.

Amasra.
Amasra.

Buradan sonra genellikle turlar Safranbolu ve Amasra birlikte gezdirerek; Karadeniz sahilindeki Amasra’ yı görmenizi önereceğiz.

Bartın’ın güzel bir sahil kasabasıdır.

Roma, Bizans, Osmanlı, Ceneviz etkisinde kalan şehirde tarihi izleri görmek mümkün.

Şehrin eski hali denizin üzerinde bir kale ve iki bölümden oluşuyor.Biz köprü ile birleşiyor.

Sonradan kurulan şehir ise dağı aşıp virajlardan inerek gelinen deniz kenarında tepenin yamaçlarına kurulmuştur. Şehre araç ile giriş tatil dönemlerinde ve yaz aylarında oldukça zor olabilmektedir. Şehrin girişinde turist otobüslerinin park alanı kısıtlı olup zorlanabilmektedirler. Polis bazen sıra ile buraya girişe müsaade etmektedir.

Amasra’da en çok tercih edilen yemek; Balık, salata ve eşliğinde şarap veya rakı içmek ucuz ve kalitelidir.

Tarihi Amasra sokaklarında yürürken evlerde yaptıkları reçel ve benzeri tatlar ile yöresel yetişen ürünleri satan yerel kadınlarımız ile karşılaşmaktasınız. Hem ucuz hem de kaliteli olan ürünlerden almanızı önermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !