Kapadokya, Ürgüp, Göreme Gezisi.

145

Kapadokya,Ürgüp ve Göreme çevresinde bulunan Hasandağı, Güllüdağ ve Erciyes dağlarından 60 milyon yıl önce püsküren lavların ve küllerinin oluşturduğu şekillerin uzunca bir süre rüzgar ve yağmurun etkisi ile aşındırması ile ortaya çıkmıştır.

Peri Bacaları.

Hititlerin yaşadığı bu alan daha sonraki dönemde Hristiyanlık için önemli bir merkez olmuştur.

Bunu sebebi ise Roma İmparatorluğunun baskısından kaçan Hristiyan’ların dağları oyarak yaptıkları veya yer altına kazdıkları alanları yaşam alanları haline getirmeleridir.

Roma İmparatoru Agustus döneminde yazılan kitap ‘’Geographika’’ adlı kitabında Kapadokya’dan bahsetmektedir.

MÖ 12. yüzyılda Hitit İmparatorluğu çöker ve bölgede karanlık bir dönem başlar. Bu dönemde ise Asur ve Frigya etkileri taşıyan geç Hitit Kralları bölgeye egemen olur.

Bu Krallıklar MÖ 6. yüzyıldaki Pers işgaline kadar sürer.

MÖ.332 yılında Büyük İskender Persleri yenilgiye uğratır, ama Kapadokya’da büyük bir dirençle karşılaşır.

Bu dönemde Kapadokya Krallığı kurulur.

MÖ 3. yüzyıl sonlarına doğru, MÖ 1. yüzyıl ortalarında Kapadokya Kralları, Romalı generallerin gücüyle atanmakta ve tahttan indirilmektedir.

MS 17 yılında son Kapadokya kralı ölünce bölge Roma’nın bir eyaleti olur.

MS 3. yüzyılda Kapadokya’ya Hristiyan’lar gelir ve bölge onlar için bir eğitim ve düşünce merkezi olur.

303-308 yılları arasında Hristiyan’lara uygulanan baskılar iyice artar.

11 ve 12. Yüzyıllarda Kapadokya Selçukluların eline geçer.

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini sorunsuz geçiren bölgeyi 1924-1926 mübadele döneminde en son Hristiyanlar bölgeyi terk ederler.

Kapadokya bölgesi, 250 km2 lik bir alan olan Uçhisar, Göreme, Avanos, Ürgüp, Derinkuyu, Kaymaklı ve Ihlara’dan oluşmaktadır.

Turizm açısından çok görülecek yere sahip olan bölge yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini görmektedirler.

Bölgenin dokusunu oluşturan taşlar yumuşak yapısı sebebi ile kolay kesilip işlenmektedir.Bu nedenle de taş işçiliği çok yaygınlaşmıştır.

Kayaların kolayca yontulması ile oluşan yerleşim yerleri ve güvercinlikler bu bölgede yaygındır.

18.yüzyıl sonu ile 19.yüzyıl başında yapılan güvercinlikler Manastır ve Kilise olarak kullanılmıştır.

Bölgenin toprak yapısının özelliğinden dolayı son dönemlerde şarapçılık çok gelişmiştir.

Kapadokya gezilecek yerler.

Göreme Açık hava müzesi, Ihlara Vadisi,Paşadağ ‘ın dev Peri Bacaları, Derinkuyu ve Kaymaklı yer altı şehirleri,Asmalı Konak ile Güvercinlik ve Hacı Bektaş Veli Külliyesi gezilmesi gereken yerlerdir.https://www.olcartour.com/

Ihlara Vadisi.

Bunun dışında en güzel aktivite tüm bu yerlerin havadan gözlemlenebileceği Balon Turu yapmak da bu bölgede çok rağbet gören etkinliklerdendir.

Bölgeye değer katan ve tanıtımına katkıda bulunan her sene mayıs ayında düzenlenen Kapadokya Festivalidir.2020 de Pandemi nedeni ile ertelenen festival 11 Haziran 2021’de yapılması planlanmaktadır.

Ürgüp Aksalur kasabasının Kiraz festivali(20 Haziran),Uluslararası Avanos El sanatarı festivali(8-10 Eylül),Kaymak Festivali 14 Ağustos, Hacı Bektaşi Veli anma törenleri 16-18 Ağustos, Salcano Erciyes Bisiklet Festivali 13-17 Eylül, Ürgüp Bağ bozumu Festivali Eylül 2. Haftası, Nevşehir Uluslararası Şarap yarışması ve daha bir çok yöresel etkinlikler düzenlenmektedir. Yukarıda saydıklarımızın dışında düzenlenenler yıllara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yörenin dokusu fotoğrafçılarında ilgi odağında bulunmaktadır. Yıl boyunca yerli ve yabancı fotoğrafçılar yöreye fotoğraf çekimi için gelmektedirler.

Kapadokya ve Fotoğraf turları.

Bölgesel ve Uluslararası fotoğraf yarışmaları da düzenlenmektedir. Hulki Muradi

Türkiye’de gelişen Gastronomi günlükleri ile bu yörede gereken ilgiyi görmekte ve yöresel lezzet günleri ve yarışmalar düzenlenmektedir.

Türkmen Sofrası etkinlikleri 16-22 Eylül, Unutulan Göreme tatları yemek yarışması Eylül’ün 4. Haftasında düzenlenen bazı etkinliklerdir.

Kapadokya ve Şarapçılık.

Nevşehir, Ürgüp ve Göreme çevresinde yetişen çok güzel üzüm türlerinden şaraplar yapılmaktadır.

Bu şarapların bazıları Uluslararası düzeyde ödüller almaktadırlar.

Kapadokya’da şarapçılık M.Ö. 7. Yüzyıl’a dayanmaktadır.Bulunan en eski İvriz kaya kabartmasında üzüm salkımları vardır.M.Ö.3000-2000  yılları arasında Kapadokyanın kuzeyinde bulunan Kral mezarlarında altın kaplar bulunmuştur.Bunlar şarap saklamak veya içmek için kullanıldıkları tahmin edilmektedir.

Günümüzde Ürgüp bölgesinde 16 çeşit üzüm yetişmektedir.Bunlardan en yaygın olanı Emir Üzümüdür.

Bölgedeki üzümlerden en yaygın yapılan şaraplar; Sauvignon Blanc, Emir, Chardonnay, Tannat, Merlot, Cabarnet Sauvignon üzümlerinden yapılmış şaraplar en yaygın olanlarıdır. Balık Yemekleri.

Turasan Şarapları.

Kapadokya bölgesine gezmeye gidenlerin mutlaka uğraması gereken şarap tadıp, satın alabilecekleri Turasan Şarapları tanıtım ve satış noktasını ziyaret etmelerini öneririm.https://iyisarap.net/collections/turasan

Turasan Şarapçılık.

Uluslararası ödüller kazanan şarapları ile Türk şaraplarını dünyaya da tanıtımını sağlamışlardır.

Bu bölgeye özel şarap turları, bağ bozumu etkinliklerine turlarda düzenlenmektedir. Hobi Nedir ?

Kapadokya Üzümleri.

Kapadokya’nın her mevsimi ayrı bir güzeldir.

Kışı karlar altında, yazın festivalleri ile ve yaz sonu bağ bozumu ve şarap tadımları ile ve tabii balon turları ile de gezilip görülmesi gereken çok güzel bir yöremizdir.

Join the Conversation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !