Seyahat ve Tatil.

157

Seyahat ve tatil için tanımları yaparak başlayalım.

Seyahat ve Tatil.

Seyahat ve Tatil Tanımı Yapalım.

Seyahat;

kişi ya da nesnelerin uzak yerler arasında gerçekleştirdiği devinimdir. Eğlence, turizm ve tatilin yanı sıra dini, kültürel ve eğitsel amaçlı yolculuklar da yapılabilmektedir. Yolculuk; yerel, bölgesel, ulusal ya da uluslararası çapta gerçekleşebilir. Emeklilik Ve Turizm

Tatil;

yaşadığımız yerde veya farklı bir noktada,tek başımıza olabileceği gibi,dostlarımız, ailemiz veya bir grup kişi ile yapabileceğimiz aktivitedir.

Tatilin çeşitleri vardır.

Sizlerle paylaşmaya başladığımız 40’dan Sonra Gidilen Yerler: İtalya ve Güney İsviçre, 40’dan Önce ve 40’dan sonra Londra ve 40’dan Sonra Gezdiğim Türkiye’deki Şehirler yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

çeşitleri Nelerdir?

 • Doğa.
 • Kaplıca.
 • Sağlık.
 • Kış.
 • Yat.
 • Gemi.(Cruise)
 • Deniz.

Seyahat planınızı bir hobimiz ile birleştirmek de mümkündür.Örneğin Fotoğraf çekmeyi seviyor iseniz seyahat ettiğimiz yere fotoğraf makineniz ile giderek fotoğraf çekebilirsiniz.

Kitap okumayı seviyor iseniz okuyacağınız kitabı yanınıza alabilirsiniz.

Gittiğiniz yerdeki görülmesi önerilen  tarihi yerler hakkında kitaplar alarak önceden okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Seyahat etmeden önce internetten de araştırma yaparak ve hazırlıklı olarak yola çıkmak yararlı olur. Araştırma yapmak veya gideceğiniz yerleri seçmek konusunda sosyal medya veya internetteki blog’ sayfalarında seyahat yazıları yazan kişileri takip etmeniz faydalı olacaktır.

Seyahat edeceğiniz ülke hakkında yapacağınız araştırmaya o ülkenin sağlık ile bilgilerini de araştırıp şayet gerekiyor ise aşı yaptırmak önemli ve atlanmaması gereken bir konudur.

Bazı örnekler verelim.Araştırdığınızda sizde keyif alacağınız sayfalar keşfedeceksiniz.

Bazı Bireysel ve Profesyonel Tur Düzenleyenler.
Seyahat ve Tatil hulki Muradi Photography
Seyahat ve Tatil için Hulki Muradi ile Fotoğrafçılık.

Hulki Muradiwww.hulkim.com/   Hulki Muradi fotogragraphy&art Fotoğraf eğitimi,Fotoğraf çekimi,fotoğraf gezileri.Instagram,facebook sayfalarını takip ederek başlayabilirsiniz.

Seyahat ve Tatil Saffet Emre Tonguç Kitabı
Saffet Emre Tonguç ve Kanatlarımda İstanbul kitabı.

Saffet Emre Tonguc– Tarihçi,Yazar, Profesyonel rehber, Tv sunucusu 16 kitap ve 32 ödül sahibi. Youtube kanalında, Instagram ve facebook sayfasında olduğu gibi düzenlediği turlar ile çok popüler bir kişi.

Pariste.net- Paris rehberi sunan.Şehri kendi başınıza gezebileceğiniz günlük bilgi aktaran.Canlı yayın da yaparak çevreyi görmenizi sağlayan instagram,facebook sayfası olan kişi.

Damakcatlatan–  Mehmet Yaşin instagram resmi sayfası.Seyahat ederek nerede ne yenir ile değişik mekanları tanıtan gazeteci olan kişinin sayfasıdır.

Cruisegezgini – İnstagram sayfası ve kişisel blog yazarı.Cruise ile gezi anılarını anlatıyor.

Kaplıcaları ile önemli yer tutan ülkemizde turizmi de yapılmaktadır.

Denizli(Pamukkale), Balıkesir(Gönen), Afyon(Hüdai), Ankara(Kızılcahamam), Kütahya,Bursa(Oylat),Yalova(Armutlu)  önemli kaplıcalarımızdır.

Seyahat edeceğiniz nokta yurtiçi veya yurtdışında bir THY uçuş noktası ise www.thy.com.tr  sayfasını ziyaret ettiğinizde gezebileceğiniz yerler ve ne yiyebileceğiniz vs. bilgilere ulaşabilişrsiniz.

Tatilinizi ve seyahatinizi kendiniz planlamıyorsanız turizm acentesine müracaat edebilirsiniz. Seyahat veya turizm acenteleri müracaatınızda ulaşımınızı, konaklamanızı, şehir gezi rehberliğinizi olduğu gibi ;tatilinizi yurtdışında planlıyorsanız ve bu ülkeye vize gerekiyor ise vize alımı talep ederseniz organize ederler.

Bazı profesyonel şirketler :

Olcartur :

Olcartur Ofis.

Adana, Mersin, Antalya, Göçek, İstanbul adreslerinde ve her biri kendi alanında uzmanlaşmış ticari markaları ile hizmetlerini sürdürmektedir.

www.olcartour.com  

web adresinden, ilgili instagram ve facebook sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Etstur :

www.etstur.com

jolly tur :

www.jollytur.com/

Prontotour :

www.prontotour.com

Seyahat ve Tatil konusunda dergiler, ulusal gazetelerin tatil ve seyahat ekleri veya bunların sosyal medya adreslerini inceleyebilirsiniz.

Ziyaret etmeyi planladığınız ülke veya önemli şehirleri hakkında da kitaplar vardır.Zengin İngilizce,Fransızca,Almanca örmekleri olduğu gibi Türkçe örnekleri de her geçen gün artmaktadır.

Join the Conversation

 1. çok keyifli bir yazı..tebrik ederim..
  sevgiler
  hulki Muradi

  1. Mehmet Ali Tekinsoy Mehmet Ali Tekinsoy says:

   Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !