Zafer Bayramınız Kutlu Olsun.

186

Zafer Bayramınız kutlu olsun.Zafer Bayramınız 98.yılı kutlu olsun.

Mustafa Kemal komutasında Dumlupınar’da başlayan Büyük taarruz zaferle sonuçlanmıştır.30 Ağustos 1922 de zaferle sonuçlanmıştır.

30 Ağustos zaferi, Türkiye’de 1 Nisan 1926′ dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır. Bu kutlama her yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde de kutlanmaktadır.

30 Ağustos zaferinden sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiştir.9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılması ile de Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur.

İlk kez;30 Ağustos 1924′ te Dumlupınar’da, Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’in katıldığı bir törenle ”Başkumandan Zaferi”adıyla kutlanmıştır. 

Mustafa Kemal.

1930 ortalarına kadar, ilk törendeki kadar üst düzeyde gerçekleşen Büyük Zafer kutlaması yapılmamıştır.

Hava Kuvvetlerinin savunmada önemli bir yeri olması nedeniyle,Tayyare Cemiyeti 30 Ağustos kutlamasına ”Tayyare Bayramı” adını vermiştir.

1960 yılı itibari ile kutlamalar daha kapsamlı yapılmaya başlanmıştır.

Bu tarih itibari ile de Askeri Okullardaki mezuniyet törenleri ile Subay ve Astsubay terfi ve değişiklikleri bu tarihte yapılmaya başlanmıştır.

Genel Kurmay Başkanının tebrikleri kabul ettiği bir bayram olarak kutlanan 30 Ağustos 2011 yılında Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde Baş Kumandanlık sıfatı ile tebrikleri kabulü ile değişmiştir.

2015 yılında terör olayları nedeniyle kutlamalar sadece çelenk koyma ve tebrikleri kabul şeklinde icra edilmiştir. Senlik, Konser, Eğlence ve Kutlamalar gerçekleştirilememiştir.

Atatürk Sözleri.

‘’Hayatı ve özgürlüğü için ölümü göze alan bir millet asla yenilmez.’’Atatürk

‘’Egemenlik verilmez, alınır.’’Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini Unuttunuz Mu Gençler ?

‘’Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.’’

‘’Yurtta sulh, cihanda sulh.’’

Mustafa Kemal Atatürk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !