İş Gücü ve Endüstri 4.0.

225

İş gücü ve endüstri 4.0’daki etkileri yoğun olarak yaşanmaktadır.

Sanayi devriminin evreleri şu şekilde olmuştur.

Bazı Avrupa ülkelerinde 1600-1800 yılları arasında birinci sanayi devrimi gerçekleşti. Bu dönem içerisinde toprak sahipliği düzeni değişmiştir.

Birinci Sanayi Devrimi.

1900 lü yıllarda ikinci sanayi devrimi gerçekleşmiş ve zanaatkarlar yok olmuştur. İşçi sınıfı doğmuş ve beyaz yakalı dediğimiz yönetim kademesi oluşmuştur. Bu sınıflara ait yeni meslekler doğmuştur.

İkinci Sanayi Devrimi.

1980’li yıllarda ise bilgisayar çağına girilerek dijitalleşme gelişmeye başlamıştır.Bu da üçüncü sanayi devrimi başlangıcıdır.Bu dönemle birliktede bazı yeni meslekler doğmuş,bazıları da yok olmuşlardır.

Üçüncü Sanayi Devrimi.
Örnek vermek gerekirse;

Banka hesaplarımızın kullanımında dijitalleşme artmış olup her yerden erişebilir olmakla birlikte işlemlerin bir çoğu kendimiz başımıza yapılır olmuştur.

Daktilo yerine bilgisayar kullanımı, Fihrist tutmak ve telefon kullanmak yerine e-posta kullanarak bilgisayarın kullanımı işlerimizi kolaylaştırmış ve hızlandırmıştır.

Evde bulunan telefonların yerini cep telefonları almıştır. Buna bağlı olarak da her yerden ulaşılır ve cep telefonunu kullanır olduk.

Dijital uygulamaların kullanımı birçok iş ve mesleği dönüştürmüştür. Buna bağlı olarak da  iş yapış şekilleri ile meslekler değişmiştir.

Bu işlerde kas kuvveti ile yapılan işlerin yerini makineler, otomasyon almıştır.

Dördüncü Sanayi Devrimi.

Dördüncü sanayi devrimi ile yine bazı meslek ve iş kollarında değişimin yaşanması kaçınılmazdır.

Fakat halk arasında konuşulan kadar ürkütücü ve yok edici olacağını düşünmek yanlış olur.

Yeni sanayi döneminde robotların kullanımının artacağı kesindir.

İnsan gücü ile yapılan rutin işlerin bu robotlarca yapılması kaçınılmazdır.

Hali hazırda bazı işlerin robotlar tarafından yapıldığını bilmekteyiz.

Bu kullanımlar her ülkede olmamakla birlikte belirli gelişmiş ülkelerde kullanımı daha fazladır.

Gelişmiş ülkelerdeki yeni sanayi devrimi dönüşümü daha fazla hissedilecektir.

Endüstri 4.0 ın en çok etkileneceği yerlerden ilki büyük verinin kullanımının arttığı veya devreye girdiği alanlar olacaktır. Bu iş ve meslekler ilk etkileneceklerdir.

Örnek vermek gerekirse;

İstatistik, piyasa araştırması ve kamuoyu araştırmacılığı, finans piyasasının bazı bölümleri.

Bu mesleklerde verileri alıp, analiz edip, mevcut durumu değerlendirip bu durumda olabilecek değişimleri var sayarak, yeni durumu gözden geçirmek şeklinde olmaktadır.

Bu mesleklerin içerisinden bazıları yok olması muhtemeldir.

Fakat bununla birlikte yeni doğan fırsatlar ile de yeni meslekler ortaya çıkacaktır.

Örnek vermek gerekirse;

Arşivleme işleri yapılan, Kütüphaneler, resim ve heykel galerileri gibi envanter hesabı tutan yerlerdeki meslekler, mevcut işlerin yazılım altyapısı ile robotu tarafından organize edilmesi mümkün olacaktır.

Bu işi yapan kişinin mesleği tarihe karışacaktır.

Fakat yaratıcı zekanın bu dönüşümü değişik boyutta tasarlaması ile yeni bir iş kolu doğması muhtemeldir.

Bu işlerdeki düşünce boyutunu robotun yapması düşünülemez.

Bu blog sayfamda Amazon şirketi tarafından tasarlanan market alışverişinin nasıl dönüştüğünü gösteren görseli hatırlamanızı, şayet izlemediyseniz mutlaka izlemenizi öneririm.Alışveriş Alışkanlıklarımız Değişiyor

O örnekte olduğu gibi market raflarında azalan üründen haberdar eden sistem, depodan alıp bu ürünü rafa dizmekte, aynı zamanda stokta azalan ürünü tedarikçisine haber vermektedir.

Marketten alışveriş yapan kişi ise kasada ürününün barkodunu okutup ürünün ücretini kredi kartı, banka kartını okutarak ödeme yapıp, paketleyip çıkmaktadır.

Barcod destekli, robotic işlemler.

Bu anlattığımız örnekte yazılım, robotlar veya bilgisayarlar, barkot okuyucuları, kameralar kullanılmaktadır.

Marketlerde veya depolarda bu tür işleri yapan kişiler işlerini ve mesleklerini kaybedeceklerdir. Bu kaçınılmazdır.

Kullanmakta olduğumuz araçlar, yapay zeka kullanılarak sürücüsüz hale gelmektedir.

Buna benzer şekilde; Otomobil, kamyon, tır, gemi, uçak kullananlar olmayacağından bu meslekler yok olacaktır.

Elon Musk.‘ın üzerinde çalıştığı ve testlerin başarı ile sonuçlandığı Hyper-loop ulaşımı değiştirecektir.

Yapay zeka kullanımına bağlı olarak, bu işleri tasarlayıp geliştirecek yazılımcı ve matematikçilere ihtiyaç artacaktır.

Fakat yazılım işinin rutin olan bazı bölümlerini de robotlarca yapılmaya başlaması muhtemeldir.

Yeni dönemin Muhasebeciler, garsonlar, Tele-pazarlamacılar, Kafe ve markette çalışanlar ile Sigorta ve Finans danışmaları, Eksperlik mesleklerini ilk etapta yok edeceği kesindir.

Bunu yanında; Psikologlar, hasta bakıcıları, Doktorlar, Dişçiler, Hemşireler, İnsan kaynakları yöneticileri, Genel müdürler, Arkeologlar en az etkilenecek mesleklerden bazılarıdır.

Dünya Ekonomik Forum Raporu 2020 WWFR2020de yayınlanan, Endüstri 4.0 ile doğacak yeni işleri yedi başlık altında toplamıştır. Bu rapora ilgili linkten ulaşarak incelemenizi öneririm.

Amazon Prime Air.
https://www.youtube.com/watch?v=beZ8iKGuDeo

amazonprimeair dünya’da bir ilk.

Amazon Prime Aır.

Endüstri 4.0 devrimi yapay zekanın iş yaşamında kullanım alanlarını arttırarak kas gücü ile ve rutin yapılan işlerin robotlar tarafından yapılma alanlarını arttıracağından bahsetmiştik.

Buna örnek olarak da süper market ve alışveriş dünyasındaki değişimden de bahsetmiştik.Alışveriş Alışkanlıklarımız Değişiyor

Denemeleri başarı ile sonuçlanıp ABD otoritelerinden onay alıp kullanıma geçen yeni bir uygulama da yine amazon’dan geldi.

Amazon Prime Air adı ile faaliyete geçen ve Amazon ürünlerini müşterilerine hızlı teslimat yapmakta kullanılan dron teknolojisi hayata geçti.

Amazon,stoklarında bulunan ürünü satın alan müşterisine en hızlı şekilde teslimatı amaçlayarak mevcut teslimatının dışında kendi imkanları ile kurduğu yöntemle teslimat yapıyor.

Kargo ve kurye hizmeti ülkemizde de uzun yıllardır kullanılan bir sektör.

Kargo ve Kurye sektörü ülkemizde de dünya’da olduğu gibi çok büyük bir Pazar ve çok hızlı gelişiyor, gelişmeye devam edecektir de.

Amazon Prime Aır.

Teknolojiyi yeterince kullanmayan, inovatif fikirler geliştirmeyen, sektör şirketlerinden yeterince hizmeti hızlı ve kaliteli alamayan on-line satış yapan şirketler ülkemizde de olduğu gibi kendi kurye veya kargo şirketlerini kurmaya başladılar. hepsijet, borusanlojistik.

Müşteri şikayetlerini, memnuniyetini takip edip dikkate almayan veya önemsemeyen şirketler sektörlerinde geri kalıp küçülmeye veya yok olmaya mahkumdurlar.

Bu bilgileri kendilerini geliştirmekte ve müşteri ihtiyaçları doğrultusunda yenilemekte geciken şirketlerin yeri her zaman bir başka şirket tarafından doldurulacaktır.

Ülkemizde de faaliyetini sürdüren Amazon şirketi de diğer on-line satış platformlarının kurmaya başladığı tedarik şirketleri gibi Amazon Prime Air ile ülkemizde faaliyete geçeceğine inanmaktayız.

Lojistik veya kurye şirketindeki malın müşteriye ulaştırılması kısmında kullanılan iş gücü ve bu işi yapan insan sayısında azalma yaşanacağı aşikardır.

Yeni ve Teknolojik Şirketler.

Pandemi dönemi ile birlikte dünyadaki şirketlerde de değişimler yaşanıyor.

Yeni tür şirketler ve iş kolları hayata geçiyor.

İş gücü dönüşümünü hayatımızda daha hızlı hissetmeye başlıyoruz.

Bir çok konuşmamda ve sohbetlerimde; Ülkemiz için en önemli ekonomik gelişmenin teknolojiye yatırım yapmakta ve marka yaratmak olduğundan bahsediyorum.

Tabii bu kadar söylendiği kadar kolay olmuyor.

Yıllar içinde ve iyi yetişmiş insan gücü gerektiriyor.

Dünyada yeni bir iş yapış türleri gelişiyor.

Yaşı genç olan, inovatif düşünen, teknolojiden iyi anlayan ve dijital teknolojiye 1 Milyon dolar civarında yatırım yapan genç yatırımcılara Unicorn deniliyor.

Unicorn; İngilizce tek boynuzlu at demektir.

Tek Boynuzlu At.

Dünyada 450 civarında Unicorn bulunuyor. Bunların çoğunluğu ABD ve Çin’de.

Bu tür dijital alanda yatırım yapan ve cirosu 10 Milyar Doların üzerinde olan şirketlere de Deacon deniliyor. Deacon’ lardan da dünyada 24 adet var.

Maalesef ülkemizde henüz bir Unicorn yatırımcı bulunmamaktadır.

En son duyduğumuz; Türk oyun yazılım şirketi iyi bir örnek olmuştur. Benzer örneklerin de bu örnekten yola çıkarak piyasada yerlerini almalarını umalım.

Umutla gençlerimizden birçok Unicorn yatırım beklemekteyiz.

Join the Conversation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !