Dünya Okuma Yazma Günü.

127
Dünya Okuma Yazma Günü.

1965 yılında UNESCO tarafından ilan edilen Dünya okuma yazma günü, Dünyada

okur yazarlığa dikkat çekmek amacı ile başlatılmıştır. www.unesco.org.tr/

 Her yıl 08.EYLÜL’ de;

Kütüphane haftası 1964 yılından bu yana, her yıl MART ayının son Pazartesi günü;

Dünya kitap okuma günü 23.NİSAN’ da;

Dünya kitap severler günü nereden çıktığı bilinmese de 9.AĞUSTOS’ da kutlanmaktadır.

İlerleyen yıllarda okuryazarlıkta farkındalığı arttırmak için her yıl 8.EYLÜL günü tüm dünya ülkelerinde etkinlikler düzenlenmeye başlanmıştır.  

Dünyada hala Okuryazarlık oranı düşük ülkeler bulunmaktadır. 60’ında ilkokulu, 63’ünde ortaokulu bitirdi, 67 yaşında kitap çıkardı.

Ülkemizde de okuma yazma bilmeyenlere öğretilmesine yönelik askere giden erkeklere öğretilmekle birlikte bazı sivil toplum kuruluşları bu konuda duyarlılık göstererek Milli eğitim veya çeşitli eğitim kurumları ile dayanışma içerisinde kurslar açılmaktadır. Yerel yönetimler, Halk eğitim merkezleri de bu konuda eğitimler düzenlemektedirler.

Bazı İstatistikler.

Yapılan en son araştırmaya göre ülkemizde bölgesel değişiklik gösterse dahi nüfusumuzun ortalama olarak %10.1 inin kitap okuma alışkanlığı bulunmaktadır. Bu oran İtalya, Fransa ve  İngiltere’ den yüksek olmakla birlikte Almanya, Yunanistan, Finlandiya ve Norveç’ den düşüktür.

Yıllık Kitap Okuma Adetleri.

Türkiye’ de kitap okuma süresi 7 dakika olduğu yapılan istatistik çalışması ile belirlenmiştir. Bu oran ise Fransa’ da 2, İtalya ve İngiltere’ de 6 dakikadır. Türkiye’nin oranı Almanya ile aynıdır.

Günlük Kitap Okuma Süreleri.

Gelişmiş olduğunu düşündüğümüz toplumlarda dahi okuma süreleri ve oranları her geçen süre düşmektedir. Bunu tespit eden UNESCO okuma yazma bilincini arttırmak amacı ile bu kutlama gününü ilan etmiştir.

Ülkemizde bazı kuruluş ve Holdingler okuma oranının arttırılması ve kitaba erişimi arttıra bilmek için okulların kütüphanelerine yayın evleri ile anlaşarak kitap yardımı yapmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !