Uzay Bilimi ve Gözlemler.

211

Uzay yüz yıllar boyu merak uyandırmıştır. Ne bulmayı umuyoruz? Bu araştırmalar nasıl başlamıştır? uzaytarihi

Uzay Bilimi ve Gözlemler.

Amatör birisi olarak uzayı nasıl gözlemleyebiliriz?

HOBİ NEDİR ?Hobi olarak uzayı gözlemlemeye, bu konuda kitaplar, dergiler okuyarak bilgi hazinemizi geliştirmeye başlayabiliriz. Önceden böyle bir merakınız var ise bunu devam ettirebilir veya yeni başlangıç yapabilirsiniz. tübitakyayınları

Çocukluk çağlarımda, uzun yıllar önce takip etmeye başladığım ’’bilimçocuk ve gençlik yıllarımda okumaya başladığım ”bilimteknik ”dergilerinde bu konulara yer verildiğini görerek ilgimi çekmişti.

Bilim Teknik Dergisi.

Sizler de bu dergileri okumaya başlamakla birlikte çocuklarınızın bilime olan meraklarını keşfetmelerini ve bu konularda kendi gelişimlerine eğlenceli bir şekilde katkı sağlayabilirsiniz.Özellikle Tübitak yayınlarında güzel kitaplarda mevcuttur. Farklı dergilerde de bu konular işlenmektedir. howıtworks

How It Works dergisi.

Uzay ve Gök bilimi her zaman olduğu gibi bugünlerde de çok gündemde. Sebebi ise 2020 yılında yaşanmakta olan uzay cisimlerindeki hareketlilikten kaynaklanmaktadır.

Bizler sadece Gökyüzünde Ay’ın hallerini heyecan ile açık havada izlemekle yetinsek de farklı gök cisimlerinde farklı hareketlilikler devam ediyor. Hatta bu gök cisimlerinin hareketliliği yer küreyi ve yaşamlarımızı etkileyebiliyor.

Özellikle gök bilimciler ve astrologlar bu konular ile yakından ilgilenmekteler.

Uzay Tarihi.

Gök bilimi ve Astrolojinin geçmişi yüzyıllar önceye dayanmaktadır.

Bilindiği gibi,uzaya seyahat etmek sadece roketler ile mümkün olmaktadır ve ilk roket 1045 yılından önce Çinliler tarafından keşfedildiği bilinmektedir.

Bu roketler savaş için kullanılmış olsa bile insanoğlunun aklında her zaman uzaya yolculukta kullanmak vardı.

Polonyalı ateşli silah uzmanı Kazimierz  Siemienowicz ,1650 yılında ilk roket taslak çizimlerini yayınladı.

19.yüzyıl boyunca roketler ilgi çekmeye devam ettiler ve nerede ise her ülkeden yeni bir roket buluşu açıklaması yapılıyordu.

Paris’de yaşamakta olan İtalyan mucit C.Claude Ruggieri 1806 yılında birkaç küçük hayvanı uzaya gönderme girişiminde bulundu.

Sir William Cogreve Britanya’da 9000 Ft.’e kadar çıkabilen katı yakıtlı itici kuvvetle çalışan bir roket yapmıştı.

20.yüzyılın ilk yarısında mühendisler uzun mesafe uçabilecek uçaklar yapmak ile uğraşırlarken, Robert H. Goddard adında biriside roket alanında çalışmalar yapıyordu.

İnsanoğlu hayallerini kullanarak uzay ve uzay yolculuğu hakkında kitaplar yazmakta çizimler yapmakta ve fantastik filmler çekmekteydi.

Uzay Araştırmaları.

Daha sonra bu hayallerinin gerçek olabileceğini ilk gösteren 3 bilim adamı I.Konstantin Tsiolkovsky ,Robert H. Goddard, Herman Oberth oldu.

Ulusal Uzay Araştırmaları merkezi(NASA) 1958 yılında kurulmuştur.

Bu konuları derinlemesine ilgi duyup araştırabilirsiniz.İnternet’ de bir çok bilgiye erişmek mümkündür.

2020 Uzay Hareketliliği.

Ben size bugünlerde gelişen gök cisimleri hareketliliklerinden de bahsetmek istiyorum.

2020 Gök cisimleri Hareketliliği.

2020 Ağustos ayında; teknouzay

09.08.2020 tarihinde ,Ay ve Mars birbirine yakın konumda olacaklar.

12.08.2020 tarihinde, Perseid Meteor yağmuru olacak.(Saatte 60 tane)

15.08.2020 tarihinde ise Venüs ve Ay birbirine yakın konuma gelecek.

Ağustos ayı boyunca Samanyolu’nu gözlemlemek için en uygun zaman olacaktır.

Tüm bu gözlemleri uzay teleskobu ile yapabilirsiniz. uzayteleskobu İlk başlarda çok fazla bütçenizi zorlamadan başlangıç yapabilirsiniz.

Bunun kullanımı çok kolaydır ve birçok çeşidi vardır. İlk olarak basit bir tane alıp konuyu araştırmaya başlayabilir ve daha sonrasında ilginiz ve bilginiz geliştikçe ileri modellerini alabilirsiniz.

Uzay Teleskopları.

Bu konuları araştırmak ve hobi olarak izlemeye devam etmek ve ilginizi çeker ise mutlaka sürekli , düzenli yayınlanan dergilere abone olmanızı öneririm.

Uzay ile ilgili Hobi Grupları.

Kitap veya internet sayfalarında araştırma yapabileceğiniz gibi, sosyal medyada bu konuları araştırıp tartışan ortak hobi gurupları da mevcuttur.Hatta bu hobi grupları gözlemlerin net gözlenebileceği noktalara gezilerde düzenlemektedirler. uzayhobigrubu ,astrolojihobigrubu

Birlikte ortak dil kullanmaya, gelişmelerden haberdar olmaya veya yeni insanlar tanımaya başlayabilirsiniz.

Son Gelişmeler.

Birazda son gelişmelerden söz edelim.

Size bahsedeceğim son gelişmeleri okuduğunuzda, göreceksiniz ki dünyada Hava yolu taşımacılığının ve Uzay turizmi ile turizm alışkanlıklarımızda değişiklikler olacak.

İlk başlarda pahalı olacağı düşünülen bu uçuşların zaman içerisinde ucuzlayacağı ve taşıma kapasitelerinin artacağını öngörebiliriz.

Uzay Turizmi.

Uluslararası uzay üssüne giden astronotlar orada 6 ay kalacaklar.

Bu arada oraya varır varmaz dünyadan çektikleri fotoğrafları paylaştılar. İlgili linkten bu muhteşem fotoğraflara ulaşabilirsiniz. https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/

Virgin Galactic firması yakında uzay turizmine başlayacak ve bunun çalışmalarını hızla sürdürüyor.

SpaceX ve uzay turizmi şirketi Space Advanture dünya yörüngesinde turistleri gezdirmeye önümüzdeki yıl başlayacağını duyurdu.

Bilet fiyatlarını açıklayan Virgin Galactic firması,Internet üzerinden 1000$ US yatırılarak rezervasyon alacağını ve 2 saat sürecek bu uçuş için 250.000$ US fiyat belirlediğini duyurdu. 8000 kişinin2018 de yapılan test uçuş sonrası rezervasyon yaptırdığı yetkililerce açıklandı.

80 Km. yüksekliğe çıkılacağı ve 6 kişilik kabinlerde yolcu taşınacağı belirtiliyor.

Bu yükseklikten dünya’nın yüzeyinin tamamı görülebilecek. Uzayda bulunan ISS Uluslararası uzay üssünün 2 katı yüksekliğe çıkmış olacaklar.

Uzay dışında dünyada da havacılığı hızlandırmaya çalışıyor. Süpersonic hava araçlarını hayatımıza sokmak için NASA, Federal Havacılık ve Rolls Royce ile müşterek çalışmalar yapıyor.

Süpersonic Uçak.

Şayet üzerinde çalıştıkları konuları hayata geçirebilir ise Mac 3 hızında seyahat edebileceğiz.

Bu demek oluyor ki saniyede 1 Km. yol alabileceğiz. New York’dan kalkan bir süpersonic uçak Londra’ya 2 saatte inecek.

Yapılan açıklamalara göre ;18.000 metreden uçacak olan uçağın yolcu kapasitesi şimdilik 19 kişi olarak tasarlanıyor.

Join the Conversation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !