Su yaşam için vazgeçilmez olan sıvıdır. Japon Doktordan Sağlıklı Uzun Yaşam Notları.

Su ve Kimyası.

Bilim insanları yeryüzündeki yaşamın bunun ile başladığını düşünmektedirler. Bilimsel bulgular da bunu doğrulamaktadır. Dünya dışında diğer gezegenlerde yaşam veya yaşana bilirliği araştıran bilim insanları öncelikle suyun varlığını araştırmaktadır. yaşam

Su ve Yaşam.

Yeryüzünde bol miktarda bulunduğu bilinmekle birlikte artan dünya nüfusu ve hoyratça tüketilmesi sebebi ile önümüzdeki 50 yıl içerisinde içme suyu miktarının riskli seviyelere düşeceği bilim insanları ve çevreciler tarafından belirtilmektedir.

Su Sorunu.

Saf hali ile kimyada H2O olarak bilinmektedir.2 birim Hidrojen ile 1 birim Oksijen atomundan oluşur.

Suyun doğada üç hali görülür; Katı, Sıvı ve Gaz hali.

İnsan vücudunun ¾ ü sudur.

Su ve Vücudumuz.

İçilen miktar sindirim sistemi tarafından emilir ve sonrasında kana karışır, hücrelerinin içine girip kimyasal reaksiyona uğrar, hücre içinden çıkar, vücudun her noktasında kanla dolaşıp kılcal damarlardan damar dışına çıkarak vücut sıvısı olarak bulunur. Vücutta böbreklere gelerek çoğunluğu idrar olarak atılır.

Vücuttaki miktarını kontrol edip ihtiyacı belirleyen merkezler vardır.Prof.Dr.Osman Müftüoğlu.

Günlük ihtiyacımız 2,5 Litredir. İçimi ile vücuttan atılması bir denge içerisinde olmalıdır. Bunun için de atılan ile içilen miktarının eşit olması gerekir. Vücuttaki miktarı sağlıklı yaşam dengesi için şarttır. Bu dengenin bozulması durumunda hastalıklar ortaya çıkar.

Vücuda alınan miktar; Böbreklerden idrar yolları ile ,deriden ter ile, akciğerlerden solunum ile ve gayta ile bağırsaklardan atılır.

Suyun Vücuttaki Görevi.

Hücre içine gereken maddeleri taşımak,

Vücut ısısını dengede tutmak,

Vücuttaki kan hacmini dengede tutar,

Yiyeceklerin öğütülmesini sağlar,

Beyin, Omurilik gibi bazı organları dış etkenlerden korur.

Vücuttaki Su Kaybı ve Olumsuz Sonuçları.

Vücut ısısında düşüş ve vücut aktivitelerinde performans düşüklüğü,

Yorgunluk ve Baş ağrısı,

İleri düzeyde kaybı durumunda bilinç kaybı,

Vücuttaki susuzluk oranı normal düzeyin %15 altına düşmesi durumunda ölüm ile sonuçlana bilir.

Tüm bu bilgiyi suyun insan yaşamındaki önemini göstermektir.

Vücuttaki Su Kaybı

Özellikle ileri yaşlarda hücrelerdeki yaşlanma ile birlikte çok daha önemli hale gelir.

Gözlerimizden, derimize, iç organlarımızdan fiziksel aktivitemize kadar önemli olan bu sıvıyı içmenin dışında kullandığımız alanlarda (İçme suyu dışındaki kullanımımızda) dikkatli kullanmalıyız.

Suyun İçme Dışında Kullanımı.

Denizler, akarsular, göllerdeki miktarı ile temiz içme suyu miktarı her geçen sene azalmaktadır.

Su Kirliliği ve Çevre faktörleri.

 Su kirliliği; fiziksel, biyolojik ve kimyasal olarak kirlenmesi demektir.

Bu havzalardaki kirliliklerin artması ile havzada bulunan mevcut sular çevre faktörleri ile içilemez hale gelmektedir. En yaygın kirliliğin nedeni insan ve doğal afetler kaynaklı olanlarıdır.

Su Kirliliği ve Doğal Afetler.

Küresel bir sorun olan havzalardaki kirlilikler, toplu salgınlara ve ölümlere neden olmaktadır.

Yağmur sularının bu yeryüzündeki alanlarındaki suyun buharlaşması ve sonrasında yağış olarak tekrar yere düşmesi ile havzaları ve yeraltı kaynaklarının beslenmesine neden olur. Bu şekilde de rezervlerimizi korumuş oluruz.

Fakat kimyasal veya biyolojik olarak kirlenen suların buharlaşarak sonrasında bitkiler üzerine yağış olarak düşmesi de bir tehdit oluşturur.

Su Kirliliği ve Çevre.

Bu nedenle de, beslendiğimiz gıdalar yolu ile gözle görülmeyen tehdit altındayız.

Dünyamızda en büyük içme suyu kirliliği riski altında olan Afrika kıtasıdır. Bunun en temel nedeni de iklim şartları ve kanalizasyon olmaması nedeni ile insan dışkıları ile bu rezervlerde oluşan kirliliklerdir.

Asya’da bulunan bazı ülkelerde de yer altı suyu kirliliği hızla artmaktadır. Örneğin; Bangladeş yeraltı rezervlerinin %75 i kirlenmiş durumdadır.

2019 Dünya Su Raporu’na göre ise dünya genelinde 2 milyara yakın insan temiz kaynaklara ulaşamamaktadır.

Afrika Sahra altı bölgesi, Bangladeş, Pakistan ve Hindistan’ın kurak bölgelerinde temiz suya erişim her geçen sene zorlaşmaktadır. Temiz suyu yerleşim alanlarına km.lerce yürüyerek taşımak zorunda kalmaktadırlar. Bu nedenle de salgınlar artmaktadır.

Temiz su kaynaklarının yerleşimlerden uzak olması ekim alanlarının olmamasına veya kısıtlı olmasına neden olduğundan ekilen gıdaların fiyatlarını olumsuz etkilemektedir.

Her geçen sene bu ürünlerin fiyatı artmakta ve fakir halkın erişimi imkansızlaşmaktadır.

Dünya rezervlerini korumak ve bu tür kirliliklerden korunmak için ise en başta kimyasal atıkların yer altına, akarsulara veya denizlere atılması önlenmelidir.

İnsan ve çevre kirliliği faktörleri tehdidinin azaltılması dışında, kullanımına bireysel önlemler alarak dikkat etmek rezervler açısından çok önemlidir.

Bu bilincin çocukluk yaşlarından öğretilmesi gerekmektedir.

Koruma Önlemleri.

Şehirleşme ile oluşan betonlaşma da suyumuzu tehdit eden nedenlerdendir. Ne ilgisi var diyebilirsiniz. İlgisi şudur; Yollarımızı asfalt ve beton kaplayarak suyun toprak tarafından emilmesini azaltıyoruz. Logar ve giderler yapsak da bu suyun kirli suya dönüşmesini sağlıyor.

Diğer bir etken de buharlaşmanın olacağı alanı farklı bir bölgeye taşımız olarak iklim değişikliği etkisi yaratıyor.

Tuvaletlere attıklarımıza dikkat etmeliyiz. Bu atıklar giderleri tıkayabiliyor veya denizlerimize ulaşarak kirlenmeye neden oluyor.

Koruma Önlemleri ve Su Döngüsü.

Hayvan dışkıları ile yağan yağmur suları buluşur ise bu dışkıdaki bazı bakterileri sularımıza taşıya bilmektedir. Bunun için evcil hayvan dışkılarını ortalıkta bırakmamamız gerekmektedir.

Evlerimizdeki giderlere ne akıttığımıza dikkat edelim. Özellikle kimyasallar veya kullandığımız yağları buralara dökmeyelim.

Araç yıkama yerlerindeki giderler ile buralarda kullandıkları kimyasalların giderler aracılığı ile yeraltı suyuna karışmasına neden olmaktadır. Belediyelerin bu yerlerin açılmasına müsaade ederken önlemler aldırtarak ve bu önerilerin alındığından emin olmak için denetlemeleri önemlidir.

Önlem almak belki zorlayıcı etkisi sebebi ile insanımızı tedirgin edebilmektedir. Önlemler öncesinde risk oluşmadan önce çevremizdeki kişileri bilinçlendirmek için uyarı ve tavsiyede bulunmamızın daha yararlı olacağını düşünenlerdenim.

Her şeyimizi kaybedince değerini anlıyoruz. Ama suya erişimimizin kısıtlanmasının sonuçları tahmin edeceğinizden büyük olacaktır.

Bunu daha iyi anlamak adına evinizdeki suyu kesin, sonucuna inanamayacaksınız.

Bu videoyu mutlaka izleyin.

https://www.foxplay.com.tr/25-litre/izle

https://www.youtube.com/watch?v=KKYsngPmjZU

25 Lt. Fragman.

https://www.youtube.com/watch?v=w4pPjndoxKc

Join the Conversation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !