Yılkı’nın Peşinde, Işığın İzinde.

168

Yılkı’nın Peşinde, Işığın İzinde yazım ile; Anadolu’nun hikayesi acı dolu atlarının fotoğrafçıların ilgi odağı olduğu son zamanlarda Kayseri’nin Hürmetçi köyüne çok kez fotoğraf turu yapan biri olarak bu sayıda Yılkı Atlarına değinmek istedim.

Yılkı’nın Peşinde Fotoğraf Turu.

300 kadar atın yaşadığı Hürmetçi Köyünde Yılkıların kış şartlarında zorlukları aşmasına bir nebze de olsa yardımcı olan Atçı Ali Dayı onların fotoğrafçıların ilgi odağı olmasında öncü isimlerden birisi. Kapadokya, Ürgüp, Göreme Gezisi.https://www.binicilikokulu.com/galeri/

Yılkı’nın Atları,Öğrekler.

Sözün kısasından sonra bakalım Yılkıların anlamına ve öyküsüne.

Yılkı atı nedir?

Anadolu’da bazı yörelerde yaşlanmış ve artık çok fazla işe yaramayan atlar kış aylarında dağlara bırakılır.

Sahiplerinin genellikle besleyemedikleri ve bakımlarını sağlayamadıkları için doğaya bıraktıkları bu atlara yılkı atı denir.

yılkı’nın Peşinde, Işığın İzinde.

Kış aylarında doğaya bırakılan atlar hayatta kalmayı başarırlarsa sahipleri tarafından tekrar alınıp geri getirilirler.

Ancak bu atların pek çoğu zorlu kış şartlarına dayanamayıp soğuktan ya da açlıktan yaşamlarını yitirirler.

Yılkı atlarının özellikleri neler?

Yılkı atlarının hikayelerini hepimiz dinlemişizdir.

Yılkı’nın Peşinden Gidelim.

Özgürlüklerinden ödün vermeyen bu atları, ülkemizde Sandıklı İlçemizde, Akdağ eteklerinde Koca yaylada ve ayrıca Erciyes dağı eteklerinde görmek mümkündür.

On, on iki attan oluşan gruplar (Öğrekler) halinde dolaşır, her öğreğin bir lideri vardır.

Kışın zor şartlarında ve kurtların saldırılarına karşı bu şekilde mücadele eden yılkılar, kışları çam ormanlarının altlarını sığınak olarak kullanırlar.

Bir zamanların Anadolu’da terk edilen yılkı atları bugün turistlerin yeni gözdesi oldu.

Erciyes Dağı’nın eteklerinde yaşayan yılkı atları, foto safari turları kapsamında yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor.

Yılkı’lar Erciyes Eteklerinde.

Anadolu’da insanların yazın köy işlerinde kullandıkları, kışın ise yem vermemek için doğaya saldıkları yılkı atları, kışın da fotoğraf tutkunlarının vazgeçilmez temalarından oluyor.

Özellikle Manisa’nın Spil ve Yunt dağında, Erciyes eteklerinde, Afyon’un Koca yayla’sında ve Karaman’ın Karadağ bölgesinde yoğun olarak yaşayan yılkılar doğada yaşamlarını sürdürüyor.

Sayıları 300’ü bulan yılkı atları, Yılkı’nın peşinde bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

İnsanların yanına yaklaşmaktan korkan ve dörtnala koşan yılkı atlarını kar üstünde fotoğraflayabilmek isteyen fotoğrafçılar bu bölgeyi ziyaret ediyorlar.

Yılkı Atları Özgürlüğü Temsil Ediyor.

Bölgeye birlikte turlar düzenlediğim fotoğraf sanatçısı Nuri Çorbacıoğlu, yılkı atlarının özgürlüğü temsil ettiğini ifade ediyor.

Yılkı Atları ve Özgürlük.

Son yıllara göre bu yıl atların bulunduğu Hürmetçi ve Sultan Sazlığı bölgelerinde kar yağışının fazla olduğunu belirten Çorbacıoğlu, şunları kaydetti:

Dünyanın farklı bölgelerinde atlar var. Ancak o atları bu kadar kolay görüntüleyebilmek ve bu anı yaşayabilmek çok mümkün değil.

Bu anlamda bu, çok büyük değer.

Burada hem çok fazla at var, hem de bu atlara bu kadar kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Yılkı Atı TRT’de 1974 yılında yayımlanan Nail Abbas Sayar’ ın diziyle aynı adı taşıyan Yılkı Atı adlı romanından televizyona uyarlanmış, bir sezon süren bu eser keyifle izlenmiştir.

Yılkı atları her dönemde ilgi çekmiş bir olgu. Nitekim Sayar’ ın alegorik bir anlatıyla biçimlendirdiği roman 1971 yılında TRT Roman ödülünü kazanmıştır. 

Hürmetçi’ de öğlen kahvaltı ve akşama doğru Yılkı atlarını görmek,fotoğraflamak ve atlara binebilmek için kendinize bir zaman yaratın ve bu kültürü tanıyalım..

Kadrajda Kalın,sevgiyle kalın..

Hulki Muradi. http://www.hulkim.com/

hulkimuradi@yahoo.com

Join the Conversation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !