Finansal Suistimal açısından ileri yaşımızda bazı tehdit ve tehlikeler olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Bunlara karşıda erken dönemlerde önlem almamız gerekir. https://yaslihaklaridernegi.org/

Bu yazımızda da sizlere, önceki yazımızda bahsetmeye başladığım emeklilikte finansal altyapımıza hazırlanmak, yaşlı bakım evleri, demans ve Alzheimer ve şimdi de; Finansal suistimal ve alınması gereken önlemlerden bahsedeceğim.

Finanasal  Suistimal Çeşitleri.

Aslında bu tür riskler her yaşta var. Fakat ilerleyen yaşımızda bu risk daha fazla.

Bunun ana sebepleri dünyada artan hile, dolandırıcılık ve aldatmacalardır.

En yaygın yaşadıklarımız bilgi hırsızlığıdır. Kişisel verilerimiz ile sosyal medyadaki hesaplarımızın çalınması gibi.

Finansal olanın başında, kişisel verilerimiz ile birlikte banka hesaplarımız ve kredi kartlarımızın kendimiz dışında kullanılmasıdır.

Özellikle banka kartları, Kredi Kartlarımız için güçlü şifre oluşturmalısınız. Bu konudaki KVKK tarafından yayınlanan http://www.bs.org.tr/blog/ ilgili yazıyı okumalı ve uygulamalısınız.

27.11.2020 tarihi itibari ile yapılan bir araştırmaya göre kullandığımız şifrelerin kolay tespit edilebilen zayıf şifreler olduğu ilgili otoriteler tarafından belirtilmektedir.

Önerileri ise; I love you, 123 123, veya yaş günü gibi rakamlar veya tekrarları olmaması. Sekiz karakter, büyük ve küçük harf ile rakam kombinesi kullanmamız öneriliyor.

Bir diğer önerileri de aynı şifreyi birden fazla yerde kullanmamız yönündedir.

Bu şifrelerinizi kullanırken bir başkasına giriş yapması için vermemiz, giriş yaparken bir başkasının görmesini engellememiz yönünde olmuştur.

Bankalar kendilerince en üst seviyede ve sürekli güncellenen önlemler almakta ve bizleri uyarmaktalar. Bu uyarılarını çok iyi okumalı ve uygulamalıyız.

Yaşımız ilerledikçe yeni teknoloji ve bunların hızlı değişimine ayak uydurmakta zorlanmaktayız.

Yeni teknolojileri öğrenmekte zorlanıyor olsak dahi mutlaka öğrenmemiz gerekiyor.Bu öğrenme alışkanlığımızın beynimiz için de önemini bilmeliyiz.

Finansal Suistimal Çeşitleri.

Her şeyin elektronik olması ve iletişim araçlarındaki değişimler sebebi ile zorlandığımız kesin ama güncel kalıp öğrenmeye çalışmalıyız.

Finansal Suistimal türlerinden birisi de telefonla yapılan aramalarda arayan kişinin bize kendini resmi bir görevli veya emniyet görevlisi olarak tanıtarak yaptığı uyarı ve talepleridir.

Güncel Örnekler.

Bunun en güncel örneği T24 yazarı Taha Akyol ve oğluna yapılan arama ile gündeme gelenidir.https://t24.com.tr/haber/karar-yazari-taha-akyol

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde yaşayan zabıta memuruna gelen maildeki linki açması sonucu banka hesaplarını boşalttılar haberi de çok yenidir. Bilmediğiniz kaynaktan gelen mailleri açmamanızı öneririm.https://www.ntv.com.tr/turkiye/telefona-gelen-linke-tikladi-butun

Bilgisayarınıza antivirüs programı yükletmeyi de ihmal etmeyin.

Ben https://www.nortonsecurityonline.com/kullanıyorum, tavsiye edebilirim.

Bir diğer yeni örnek ise; Türkiye’nin en büyük teknoloji marketlerinden olan Vatan bilgisayar, kendi sayfaları olan vatanbilgisayar.com sayfasına üye olan yaklaşık 27.000 kişinin şifre ve kullanıcı adı bilgilerinin çalındığını duyurdu. https://www.ntv.com.tr/ekonomi/vatan-bilgisayar-

Güçlü şifrenin önemi burada bir kez ortaya çıkmaktadır.

Bilgisayar korsanları iş başında hiç durmadan çalışıyorlar. Bizler mümkün olduğunca dikkatli olmaya devam edeceğiz.

En son duyduğum örnek ise cep telefonunuza, ”tarihi sikke bulduk ve hastamız var biz paraya çevirmekte zorlanıyoruz bize yardımcı olun”.

Neden polise gitmediği sorulduğunda başının yasal dertte olduğunu belirttiği söyleniyor.

Yardımcı olmak için buluşan kişiye üzeri altın kaplı bir tek sikke verilip, değerinin çok altında olduğu söylenerek yüklüce para almalarıymış.

Kültür bakanlığı bu şekilde kendilerine müracaat eden 100 kişi civarında olduğunu bu kişilerin adli mercilere başvuru yaptıklarını belirtiyorlar.

Diğer bir örnekte; Senaryo yazarı 86 yaşında, Demans’ lı bir kişiye komşusu tarafından sahte sağlıklı raporu alınarak içinde oturduğu evinin satışını yapmaları olmuş.

Her geçen gün ekonomideki bozulma veya kazançlardaki kayıplar sebebi ile bu tür kişilere yapılan finansal suistimaller artış gösteriyor.

Finansal Suistimale Karşı Önlemler.

Bu yöntem, en yaygın ileri yaştakileri aldatma yöntemi olarak kullanılmaktadır. Çok dikkatli arayanı dinlememiz ve yanımızda bir aile bireyi var ise onu konuşturmamız gerekir. Öncelikle paniklemek yok ve not almanız için müsaade isteyip kağıt kalem alıp not tutun. Telefonu kapattığınızda bazı konuşmaları heyecan ve panik ile unutabilirsiniz.

Daha sonra arayanın telefon numarasını talep edin, bir işiniz olduğunu sizin geri dönüş yapacağınızı belirtin.

Daha sonra konuşmakta ısrar ederse, gelip yüz yüze konuşalım diyerek görev adresini talep edin.

Hiçbir talimatlarına uymayın. Resmi görevli veya emniyet mensupları sizi bu şekilde aramazlar.

Banka veya Sigorta şirketi çağrı merkezinden aradıklarını belirten kişiler ile kişisel verilerinizi paylaşmayın.

Sizden şifrenizi talep etmeleri durumunda kesinlikle vermeyin. Bankalar bu konuda uyarı yapıyorlar. Kendi görevlileri ile dahi paylaşılmaması konusunda. Şifrenizi aile fertlerine dahi vermeyin.

Bankadan emekli maaşınızı almanız durumunda, ilk maaşınızı alırken banka ve hesap seçimi yapın. Bu belirlediğiniz bankada hesabınızdan paranızı ATM’ lerden çekmeyerek evden on line işlem yapmayı öğrenin.

ATM önlerindeki kalabalık nedeni ile dolandırıcılar ve kap kaççılar için potansiyel bir durumdur.

ATM den para çekmeniz gerekir ise diye evinize uygun mesafede, çevresi ıssız olmayan yerler ile, gün içerisinde insanların işlerinde olduğu ve buraların sakin saatlerini tercih edin.

ATM. Kullanımı.

Mümkün ise birisi ile birlikte gidin. Eşiniz, Komşunuz,Çocuğunuz,bir başka emekli komşunuz gibi.

Bazı Öneriler.

Atm önünde bekleyenler ile mecbur olmadıkça konuşmayın. Yardım almanız gerekiyor ise banka önündeki ATM’ye giderek banka güvenlik görevlisinden destek isteyin.

Şifrenizi bu kişi ile dahi paylaşmayın, şifrenizi girerken görmediğinden emin olun.

Özellikle ATM önlerinde ve banka şubelerinde vakit kaybetmemek ve yorulmamak için on line işlemleri evden erişerek yapmak çok yararlı olacaktır. Virüsün yaygın şekilde olduğu bu günlerde daha da önemli hale gelmiştir.

On line işlemleri gerçekleştirmenizde dikkat etmeniz gereken konuların başında, banka adına arayarak sizi aldatmak isteyenlerde artış olabilir.

 Bu durumda ise telefondaki kişinin anlatacağı konuyu dinleyin ve not alın.

‘’Daha sonra tekrar arayın’’ diyerek müsaade isteyin. Konuyu değerlendirecek veya birisine danışacak zaman kazanın.

Geç kalacağınız, fırsatı kaçıracağınız gibi konulardan bahsetse dahi, bu zamana ihtiyacınız olduğunda ısrarcı olun.

İleri yaş finansal suistimale açık olduğumuzu bilerek ve buna göre kendimiz önlem şekilleri oluşturursak, en iyi yöntemi kendimiz bulacağızdır.

Kötü niyetli kişilerin yöntemleri güvenlik güçlerince deşifre oldukça, her geçen gün bir yenisini bulmakta olduklarını unutmayın.

Bazı Önlemler.

Genellikle yalnız kişileri tercih ettikleri gerçeğinden yola çıkarak, yalnız yaşamamaya çalışın, hatta gerekir ise yaşlı bakım evlerine yerleşmeyi dahi değerlendirin. İleri Yaş ve Yaşlanmak.

Sizinle aynı durumdaki kişiler ile bir arada olmak psikolojiniz, sağlığınız daha iyi durumda günler geçirmenize destek olacaktır. Üçüncü yaşta zihinsel konfüzyon

Gelişmiş toplumlarda bu tür bakım evleri veya yaşlı yurtlarında kalmak çok doğal karşılanmaktadır. Dünyanın değişen şartlarında bu gereklilik halini almaktadır.

Join the Conversation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !