Emekliliği Planlamak.

333

Emekliliği planlamak önceliğimiz olmalıdır.

Emeklilik hayalleri kurarak,ileri yaş için emeklilik planları yapmaya başlamak ve hayata geçirmek gerekir.Artık planlarımızı yapmalıyız.

Hayat çok hızlı akıyor ve göz açıp kapayıncaya kadar iş hayatından emekliliğe adım atılıyor. Emekliliği planlamak bu açıdan çok önemlidir.

Yıllarca çalışıp koşuşturma içerisinde günler geçer iken, bir gün emekli olacağımız aklımıza dahi gelmeye biliyor.

Emekliliği planlamak
Emekliliği planlamak ve sürecimiz.

Diğer bir yandan da ailemizi kuruyoruz. Günlük koşuşturma ve stresli yaşantımızın içerisinde günü düşünmekten gelecek planımızı yapıp emekliliği planlamak gözden kaçırılabilir..

Yazımda sizlerle deneyimlerimi paylaşmak ve emekliliğinize dair tercihleri gösterip sizin kendinize uygun yöntem ve yolu belirlemenize yardımcı olmaya çalışacağım.

Hepimiz hayatımıza ait hayaller kurup meslek sahibi oluyor,daha sonra başarabilirsek hayalimizdeki iş’ e giriyor veya kendi işimizi kuruyoruz.

40 YAŞ GENÇLİĞİN YAŞLILIĞI.

50 YAŞ YAŞLILIĞIN GENÇLİĞİDİR.

Emekliliği Doğru Planlamak.

Doğru Emeklilik Planlayan.

Öncelikle emekliliği planlamak gerekir; Ne zaman ve nasıl emekli olmak istiyoruz? Buna çalışırken karar vermez isek emekli olmak istediğimizde bir çok bilinmez ve zorluk ile karşılaşabiliriz.

Buna göre ilk kararımız ve en önemlisi finansal hazırlığımız olmalıdır.Ne zaman emeklilik hakkı kazanıyoruz?Emeklilik süreleri ve buna göre almaya hak kazanacağımız emekli maaşımız ne kadar olacak gibi soruların cevabını bularak başlayabiliriz.

Daha sonrasında ise;Çalışırken kazandığımız maaşa yakın veya emekli olduğumuzda yapmak istediklerimizi gerçekleştirmeye yetecek gelire sahip olmak için yapacağımız planı oluşturmalıyız. Bunun çeşitli yöntem ve yolu vardır.Bundan daha sonra bahsedeceğim.

Emekliliği planlamak
Emekliliği planlayarak çalışmak zorunda kalmayanlar.

Tabii ki sağlığımız önceliğimiz olmalıdır. Bunun için de yaşımıza uygun spor yapmak. Hobilerimizi buna göre belirlemek.Seyahat etmeyi seviyorsak, fiziki durumumuza göre tercihimizi yapmak gerekecektir.

Emekliliğimizde nerede yaşamak isteriz,Sahil kenarında mı,yaylada mı,büyük.şehirde mi,kasabada mı? Burada nasıl bir evimiz olmalı,müstakil mi,bahçeli mi,apartman dairesi mi? Bu evi nasıl veya hangi aracıdan alacağız.

Emekli olduğumuzda farkına varacağız ki çalışma hayatımızda ve gençlik yıllarındaki koşuşturma içerisinde yetişmeyen zaman şimdi geçmek bilmemekte ve yakınımızda olan iş arkadaşlarımız farklı bölgelere yerleşmişler.

Çocuklarımız ya farklı şehirde yaşadıklarından veya aynı şehirde dahi olsalar onlarda günlük koşuşturma içerisinde bize yeterince vakit ayıramayacaklar.Bu bol zamanı doğru ve doyurucu kullanmanın önemi sağlığımızdan ve gelir planımızdan sonraki önemli bir konudur.

 • NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM? KAÇ TL.EMEKLİ MAAŞI ALABİLİRİM?
 • YAŞITLARIMIZ İLE NEREDE NASIL VAKİT GEÇİREBİLİRİZ?(Belediye yaşlı evleri,konuk evleri vs.)
 • HIZLA GELİŞEN TEKNOLOJİLERİ nasıl öğrenebiliriz. (Cep telefonu,Bilgisayar,Bankamatik kullanımı e-devlet, internet bankacılığı vs.)
 • BİZE BU KONULARDA KİM YARDIMCI OLACAK?
 • BU HİZMETLERİ NEREDEN ALABİLİRİZ?(KAMU VEYA ÖZEL SEKTÖR)
 • İŞ ARAMAK ve CV HAZIRLAMAK İLE İLGİLİ LİNKLER HANGİLERİDİR?
 • BANKA KREDİLERİ VE HESAPLAMA ARAÇLARI NELERDİR.?
 • ÖZEL SİGORTALAR HANGİLERİDİR.?(Bireysel emeklilik,sağlık,ferdi kaza,kasko,trafik vs)
 • EMLAK DANIŞMANI BULMAK.

Emeklilikte İş.

Bu sorulara cevap buldukça emekli maaşının tüm bunlara yeterli gelmeyeceğini göreceksiniz. Buna göre ek gelir kaynakları bulmaya çalışacak veya buna göre yatırımınızın olması gerekliliğinin farkına varacaksınız.

Yanlış emeklilik planı yapmak yaşımıza bağlı olarak tekrar iş hayatına dönerek çalışmamız gerektirebilir. Çalışma hayatına ara verdikten bir müddet sonra tekrar iş hayatına dönmemizin şartları zor olabilir, bunun için iş hayatından gerçek emekliliğe geçiş zamanını iyi düşünüp planlamak gerekecektir.

Tekrar iş hayatına dönmeyi arzulamak mutlaka bir gelire ihtiyaç duymaktan olmayabilir.Zaman geçirmekle birlikte,çalışma hayatının bizi dinamik tutması için de olabilir.Sosyalleşme amaçlı da olabilir.

Son zamanlarda çok duyduğumuz EYT’ iler (Erken Yaşa Takılanlar) şayet emekliliğe hak kazansalar dahi çalışmak zorunda kalacaklardır. Daha önce ülkemizde yaşadığımız; 1980 öncesi genç yaşta emeklilik şartlarını tamamlayarak erken emekli olanlarda emekli maaşının yanında çalışmaya devam etmektedirler.

Günümüzde iş bulmanın zor olduğu hepimiz görmekteyiz. Kişisel özelliklerin, eğitimin çok çeşitlenmesi ile ne kadar iş tecrübemiz olsa bile güncel kala bilmek, kişisel iş becerilerimizi geliştirmemiz önem kazanmaktadır.

Gelişen arama seçenekleri ile bilgisayarda arama yapmak, online ücretsiz eğitimler, sertifika programları araştırmacılığı gelişmiş herkesin kendini geliştirmesi için birçok seçenek sunmaktadır. Emeklilik ve öğrenme sürecimiz.

İş başvurusu,mülakat teknikleri,CV hazırlama gibi bilgilere de kariyer şirketlerinin internet sitelerinden ulaşmamız mümkün olacaktır.En çok kullanılan sitelerden örnekleri incelemenize sunuyorum.

https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/40-yasindan-sonra-is-nasil-bulunur/

Emekliliği planlamak
Emeklilikte Çalışmak.

https://www.secretcv.com/

Emekli Olup Çalışanlar.

Hayat şartları sebebi ile emekli maaşı ile geçinebilmenin mümkün olmadığı aşikardır. Fakat bilmemiz gereken önemli bir durumu gözden kaçırmamamız gerekmektedir.

Emekliyim zaten tekrar çalışırsam devlet benden bir kesinti yapmaz diye düşünmeyin.

Bazı emeklilerden tekrar çalışmaya başlamaları durumunda Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) adı altında bir prim ödemeniz gerekebilir. İlgili linkten konu ile ilgili bilgi edinmeniz mümkün. https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/noyan-dogan/15-soruda-emekli-olduktan-sonra-calisanlarin-durumu

Bu başlık altındaki hangi durum size uygun olduğuna karar vererek hareket etmenizi öneririz.

Konu hakkında yeterli açıklayıcı net bilgiye çevrenizdeki bir YMM’ den de destek almanız mümkün olabilir.

Bu YMM aracılığı ile gerekli bildiriminizi ilgili kuruma yapmanızda mümkün olacaktır.

Bu konu ve benzer durumları çok iyi takip etmeniz, ilgili mevzuat ve SGK bilgilendirmelerini yakinen takip etmenizi öneririm. Çalışma döneminizde yapacağınız herhangi bir hata ileri günlerde emekli olmanızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Emekli iken çalışmanız durumunda hiç bir şekilde sizin emekli gün sayısına katkı sağlamayacağını bilmelisiniz.

Şu günlerde sıkça gündeme gelen emekli olacakların prim gün sayılarındaki bazı değişikliklerden de etkilenmemek için yakinen konuyu takip etmelisiniz.

İlgili değişiklikten etkilenmemek adına prim gün sayınızı doldurmuş iseniz bir an önce emekli olmanız sizin yararınıza olabilir.

Pandemi döneminde kısa çalışma ödeneği vb. çalışma şekillerinde çalışmak zorunda kalanların emeklilik için gereken gün sayılarına bir katkı olmadan çalıştıklarını ve bu sürecin emeklilik yaş ve gün sayılarını dikkate almaları gerekmektedir.

Tüm dünyada emeklilik yaşı olarak belirlenen 60-70 yaş aralığının ilerleyen ortalama yaş için bile erken sayılabileceğini düşünürsek, emekli maaşlarının Devletler üzerinde ciddi baskı oluşturduğunu görürüz.

en az 20-30 yıl emekli maaşı ödemek için oluşturulacak sistemler çok sağlıklı işlemeye bilirler.

Aktif yaş sonrası uzun yıllar çalışan kişilerin bu maaşı hak ettiklerini düşünmekle birlikte yeni bir sistem oluşturulması gerektiğini düşünenlerdenim.

Kişinin verimli olmaya devam ettiği, bilgi birikiminin olduğu fakat yorgun vücuduna gençliği kadar yüklenemeyeceği dikkate alınarak bir sistem oluşturulmalıdır.

Bunun için de Devlet, Özel Sektör, STK’lar ve Emekli dernekleri birlikte bir çalışma yapmalıdırlar.

Uzayı keşfetmeye çalışıp bir çok konuda başarılı araştırmalar yapan insanımız eminim ki kendisi için de gereken refahı sağlayacak yöntemi en iyi kendisi bulacaktır.

Join the Conversation

 1. Long time supporter, and thought I’d drop a comment.

  Your organization’s wordpress site is very sleek – hope you don’t mind me
  asking what theme you’re using? (and don’t mind if I steal it?
  :P)

  I just launched my small businesses site –also built in wordpress like
  yours– but the theme slows (!) the site down quite a bit.

  In case you have a minute, you can find it by searching
  for “royal cbd” on Google (would appreciate any feedback) – it’s still in the works.

  Keep up the good work– and hope you all take care of yourself during the coronavirus scare!

  ~Justin

  1. Mehmet Ali Tekinsoy Mehmet Ali Tekinsoy says:

   Dear Hamilton; Thank you very much.I will Write as soon as possible.

 2. Long time supporter, and thought I’d drop a comment.

  Your wordpress site is very sleek – hope you don’t mind me asking what theme you’re using?
  (and don’t mind if I steal it? :P)

  I just launched my site –also built in wordpress like yours– but the theme
  slows (!) the site down quite a bit.

  In case you have a minute, you can find it by searching for “royal cbd” on Google (would appreciate any
  feedback) – it’s still in the works.

  Keep up the good work– and hope you all take care of yourself during the
  coronavirus scare!

  ~Alex

  1. Mehmet Ali Tekinsoy Mehmet Ali Tekinsoy says:

   Dear Alex;Thank you very much for your nice commend.We are small group of amateurs who wants to give a hand.Best regards.

 3. Mehmet Ali Tekinsoy Mehmet Ali Tekinsoy says:

  Thank you for your nice commend

 4. Mehmet Ali Tekinsoy Mehmet Ali Tekinsoy says:

  Dear Alex;

  I have no ıdea at all about other same subjects at all, thiis was my ıdea. Best regards.

 5. Mehmet Ali Tekinsoy Mehmet Ali Tekinsoy says:

  I’m sorry I have no ıdea at all….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !