Çalışma Hayatımız.

209

Çalışma hayatımız Covit19 ile yeni döneme girmiştir.Bu dönemde,dönüşeceğini düşündüğümüz şekli ile hızlanmıştır.

Uzun yıllar çalışıp ve bu süreçte bir sosyal güvenceniz olup adınıza düzenli prim yatırılması durumunda; Cinsiyetinize,sgk, bağkur veya isteğe bağlı sigortalılık vb. şartlarına göre,farklı çalışma günü ya da yaşınıza bağlı olarak emekli olabilirsiniz. Henüz emekli olmadıysanız sizin için doğru emeklilik şartlarını sgk.gov.tr internet sitesinden veya bir sosyal güvenlik uzmanına danışarak öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Yazımın başında sizlere Türkiye Emekliler Derneği (TÜED)’den biraz bahsetmek istiyorum.Türkiye’de 12.8 milyon emekli, dul ve yetim bulunmaktadır. tued

Tüed.

Türkiye Emekliler Derneği.

1970 yılında Ankara’da kurulmuştur.Merkezi de Ankara’dır.2019 yılı itibari ile 1 milyon üyesi bulunmaktadır.Emeklilik ve öğrenme sürecimiz.

Türkiye çapında 114 Şubeye sahiptir.

Türkiye Emekliler Platformu ve Yaşlılar Platformu üyesidir.

Avrupa Birliği Yaşlılar platformu üyesidir.

Türkiye’deki toplam emekli,dul ve yetimlerin % 7.8 i örgütlenmiş durumdadır. Hala %92 emekli,dul ve yetimler herhangi bir stk’ ya üye değildirler.Emekli olduktan sonra da güç birliği içerisinde olup emeklilik döneminizde bir stk desteği ile haklarınıza sahip çıkabilirsiniz.

Bu dernek aracılığı ile hukuki haklarınızı öğrenip bilgilenirsiniz.

İnternet sayfasında yayınlanmış olan yazılar,kitaplar ve dönemsel yayınlanan bültenlerine üye olarak gelişmelerden haberdar olmanız mümkündür.

Emekli olduktan sonra bir emekliler derneği olduğunu,buraya üye olabileceğimi ben de yakın zamana kadar bilmiyordum.

Bu kurum ile nasıl etkileşim içerisinde olabileceğimi araştırarak öğrendim.

Size de burada aktif görev almayabilirsiniz.Gelişmiş toplumlarda stk ’ların gücüne inanan birisi olarak emekliler derneği’ne üye olma fikrini araştırmanızı önereceğim.

Dernek Çalışmalarından Görüntüler.
Emeklilikte STK’ larda çalışmak.

Emeklilik dönemini pasif bir dönem olarak düşünmemeliyiz. Önce kendimiz,sonra da içinde yaşadığımız toplum için birlikte yararlı bir şeyler yapabiliriz.

Aynı durumdaki kişilerle bir arada bulunup bir amaç belirleyerek yola devam edebiliriz.

Stk’ larda çalışma alışkanlığını genç yaşlardan itibaren öğrenmek en önemli vatandaşlık görevimizdir.Çalışma hayatımız esnasında bilgi toplayıp emekliliğimize hazırlık yapmalıyız.

Toplum bilincinin gelişmesi,haklarımızın yasal yollardan kazanılması açısından önemlidir.Çalışma hayatımız boyunca çocuklarımıza ve gençlerimize örnek olmalıyız.

Önümüzdeki yıllarda tüm Dünya bir gerçekle karşı karşıyadır.

Uzayan insan ömrü ile artan işsizlik karşısında emekli maaşlarının ve sağlık giderlerinin karşılanabilirliği zorlaşmaktadır.

Bu doğrultuda çalışmalar yapılarak,açık oturum ve paneller düzenlenerek, Devlet,STK, Üniversiteler, Emekliler Derneği,yerel yönetimler birlikte çalışmalar yaparak bu konuya ciddi çözüm arayışında olmalıdırlar.

COVİT19 dönemi ile birlikte çalışan ve işveren açısından emeklilik şartlarında, sosyal güvenceler de,bir çok değişiklikler olacağını düşünmekteyim.

Bu şartlarda aşamalı düzenlemelere gidileceğini önümüzdeki dönemde yaşayıp göreceğiz.

Halen çalışanların bu geçiş döneminde ve sonrasında, kazanılmış haklarını kaybetmemesi de önem arz edecektir.

Bunun içinde örgütlü olarak STK’larda üye veya aktif görevde bulunmamız, sesimizin yetkililere duyurulması açısından önemlidir.

Türkiye’de bulunan STK’ lardan önemli birisi de 65+ Yaşlı hakları Derneğidir.

Bu dernek internet sitesinde Yaşlı Hakları (Hukuki haklarınızı öğrenebilirsiniz),Yaşlı istismarı vb. konularda bilgilendirme yapmaktadır.

Bülten çıkarmaktadırlar,arzu ederseniz abone olarak takip edebilirsiniz.

Emekliler olarak da bize ne kadar maaş ve sağlık güvencesi hak görürlerse demek doğru bir yaklaşım olmayacağını düşünüyorum.

Maaş ve şartlarda iyileştirme taleplerinin dikkate alınması;Her ne kadar Devlet bütçesine bağlı görünmekle birlikte;,Bunca yıl çalışarak emeğini ortaya koyup, yaşlılık aylığına hak kazanıldığında rahat bir dönem olmasını beklemek en doğal hakkımızdır.

Gelecek Dönemde Emeklilik Şartlarında Değişiklik Yapılması.

Şu an itibari ile aktif çalışma hayatının içerisinde olanların, bir gün kendilerinin de büyükleri gibi emekli olacaklarını düşünmeleri gerekir.

Adil bir sistemin kurulup,sürdürülür olmasına katkı sağlamaları gerekir.

Çalışanlar açısından; Covit19 un etkisi ile evde kalmaya başladığımız günlerde birçok şirket ve insan kaynakları şirketlerinin yöneticileri bu konuya kafa yormaya başlamışlardır.

Yeni Dönem Evden Çalışma.

Zoom aracılığı ile katıldığım bazı toplantılarda,ilgili yöneticiler veya çalışan temsilcileri çalışma şartlarında bir değişiklik olacağını öngörmektedirler.

COVİT19’un bu süreci hızlandırdığından bahsetmektedirler.

Evden işlerin yürütüldüğünü gören şirketler, bundan sonraki dönemde de evden çalışılmasının sürdürülmesini isteyeceklerdir.

Çalışma şeklinde yapılan bu değişikliklerin insan sağlığı ve emeklilik süreci, yaşlılık aylığı konularında bazı değişiklikleri de beraberinde getirmesi muhtemeldir.

Join the Conversation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !