Quantum Bilgisayarlar, Yapay Zeka ve Uzay.

63

Quantum bilgisayarlar nedir hiç fikrimiz var mı?

Dünyadaki gelişmeleri takip eden, meraklı ve  bilgi seviyesi belli bir düzeyde olan hemen hemen herkesin yapay zeka ile alakalı en azından bir miktar bilgi sahipliği ve okumuşluğu vardır.

Quantum bilgisayarlar hakkında ise toplumda daha az bir farkındalık mevcut.

Yapay zeka kavramı kamuoyunda Quantum bilgisayarlara oranla çok daha fazla popüler ve bilinir olsa da, yapay zekanın gelişimi Quantum bilgisayarların gelişimi ile paralel yürümekte.

Yani bir anlamda yapay  zekanın mükemmelliğe giden yoldaki başarısı Quantum bilgisayarların gelişmesine ve Quantum üstünlüğünü sağlamakla mümkün olabilecek. 

Öncelikle Quantum Bilgisayar ve Yapay zeka kavramlarını hatırlamakta bir fayda var:

Quantum bilgisayarlar günümüzde mevcut en güçlü klasik bilgisayarla 10.000 yılda çözülecek bir problemi, şimdilik 200 saniyede çözebilecek bir güce ve kapasiteye sahip olacak;

Ve bu süre gittikçe çok daha kısalacak.

Quantum Bilgisayarların işleyişi.

Klasik bilgisayarlar 1 ve 0 gibi tek olası değerde olabilen bitler ile çalışırken, quantum bilgisayarlar aynı anda hem 1 hem 0 değerini alabilen sonsuz olasılığı hesaplayan qubitler ile çalışmakta. 

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, insan zekasına özgü olan, algılama, öğrenme, çoğul kavramları bağlama, düşünme, fikir yürütme, sorun çözme, iletişim kurma, çıkarımsama yapma ve karar verme gibi yüksek bilişsel fonksiyonları veya otonom davranışları sergilemesi beklenen yapay bir işletim sistemidir. 

Kaynak: https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Yapay_zek%C3%A2

Yapay zeka, bir bilgisayar sisteminin veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri, aktiviteleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme yeteneğidir.

Yapay Zeka.

Yapay zekâ çalışmaları genellikle insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye yönelik yapılan işlemleri kapsamaktadır.

21.yüzyılda yaşanan en şiddetli savaş ne Ortadoğu’da, ne Güney Amerika’da, ne Afrika’da ne de Amerika ile Rusya ya da İran arasında yaşanmakta.

En büyük savaş Amerika ile Çin arasında yaşanmaktadır.

Bu savaşın adı Ticaret Savaşları değil,Quantum Bilgisayar savaşıdır.

Her iki ülke de tüm beşeri, teknolojik ve mali kaynaklarını quantum bilgisayarların gelişimine, olgunlaşmasına ve kullanılabilir hale gelmesi için ayırmakta.

Quantum bilgisayarların gelişimi ile yapay zekanın tekâmülü tamamlanacak ve yapay zekayı iş başında göreceğiz.

Ama nerede? Hangi amaçla? 

Quantum Bilgisayarlar ve Uzay.

En yakınımızdaki uydumuz Ay ve Mars başta olmak üzere uzaydaki gezegenler ve göktaşları katrilyonca dolar değerinde nadir ve kıymetli madenlere sahipler.

Uzay.

Bu konudaki Uzay Yolculuğu yazımızı da okumanızı öneririz.

Bir örnek vermek gerekirse, Ay’ın yüzeyinde serpinti halde  4,5 milyon ton Helyum 3 olduğu hesaplanıyor.

40 ton helyum 3 maddesinin Amerika’nın bir yıllık enerji ihtiyacını karşıladığı düşünüldüğünde sonsuz bir zenginliğin ve gücün uzayda olduğunu görmekteyiz. 

Dünyamız dışında insanoğlunun yaşama olasılığı olmadığı, gezegenler arası seyahatler aylar, yıllar aldığı için insanları uzaya gönderip bu madenleri çıkarmak neredeyse imkânsız. 

Uzun yıllar süren seyahatler ve uzayda madencilik yapmak için insan kolonileri kurmanın günümüz koşullarında olasılığı yok.

Ama quantum bilgisayar teknolojisi ile donanmış yapay zekalı robot-makineler bu işi kolaylıkla ve sıfır maliyetle yapabilirler.  

Yapay Zeka zirvesi Türkiye.

Bundan 600 yıl önce Amerika kıtasının keşfi ile oradan talan edilen zenginlikle o dönemlerde dünyanın hâkimi Avrupa olmuştu.

İkinci dünya savaşında Almanya ile at başı giden süreçte Manhattan Projesini Almanya’dan önce başarıya ulaştırarak atom bombasını icat edip kullanan Amerika Birleşik Devletleri dünyanın yeni hâkimi olmuştu. 

Günümüzde ise quantum bilgisayarı icat eden ülke ise dünyaya değil evrene sahip olacak.

Ya bizim ülkemiz? 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !