Kitap önerileri ilkini daha önce sizlerle paylaşmıştım.Bu da 2. si oluyor.

Kitaplığımdan Seçmeler

Sevgili okurlar, her şeyden önce bu bölümde sizler ile kitap önerilerime devam edeceğim.

Ayrıca son günlerde karşılaştığım ve ilgi ile okumaya başladığım bir yazar ve kitaplarından size bahsetmek istiyorum.

Son olarak uzun zamandır eşimin ilgi ile takip ettiği yazarın ilginç bir öz geçmişi var size bundan bahsederek başlayacağım.

Yeni Kitap Önerileri.

Doktorluk Sanatı.

Yazan Prof. Dr. Doğan Şenocak

Kitap önerileri: Doktorluk Sanatı Kitabı
Kitap önerileri: Doktorluk Sanatı Kitabı

Ars longa vita brevis…  Sanat uzun, hayat kısa…

Hipokrat, özdeyişlerini içeren eserine bu sözle başlar; Tıp sanatının uzun ve zahmetli bir öğrenim süresi gerektirdiğini, tüm bir yaşamın bile bu sanatı öğrenmek için yetmeyeceğini vurgular. 

Her şeyden önce Hipokrat’ın sözünü kendine kılavuz edinen ve doğru doktorluğun, doktorluğu bir sanat olarak görmekten geçtiğine inanan Prof. Dr. Doğan Şenocak da meslek hayatı boyunca süzgecinden geçenleri okurla paylaşıyor bu kitapta.

Ayrıca kendi tecrübelerinden ve tıp tarihinden örneklerle bazen gülümseterek bazen düşündürerek “Doğru doktorluk nasıl olmalı?” sorusuna yanıt arıyor. 

Sadece tıp camiasındakilerin değil, yolu doktorlarla kesişen herkesin okuması gereken, sorgulayan ve sorgulatan bir çalışma Doktorluk Sanatı… https://www.kitapyurdu.com/kitap/doktorluk-sanati/

Sonuç olarak bu zor ve zahmetli mesleğin olmazsa olmazlarını bilmek isteyen herkesin okumasını şiddetle tavsiye ederiz.

Aynı zamanda Covit19 Pandemi süreci ile aşı sonuçlarının değerlendirildiği günümüzde, değerlendirmelerinizi bu bilgiler ışığında daha net ve bilimsel yöntemlerle, sorgulayarak yapabilirsiniz.

Covit19 Mevcut Durum Yazımızı da okumayı ve güncel yenilenen sayfamızı takip etmenizi öneririz.

Bir Nefes Gibi.

Yazan : Ferzan Özpetek.

Bir Nefes Gibi.
Bir Nefes Gibi.

Her şeyden önce hayat bir nefes gibi akıp gidiyor. Ve geride yalnızca, isteyip de yapamadıklarımızın özlemiyle, bizi biz yapan tüm yaşanmışlıkların farkındalığı kalıyor.

İddialı bir isimle çıkan kitap, her ne kadar sert mizaçlı bir dil ile yazılmış gibi görünse de aslında pek öyle değil.

Ayrıca verilmek istenen mesaj hayatın uykuya bu kadar zaman ayrılmayacak kadar önemli ve zamanın aslında ne kadar değerli olduğu.

Kitap bu mesajı öyküleştirme ile bizlere sunuyor.

Uykunun aslında ne olduğunu ve hayatımızdaki yerini bilimsel detaylarla dile getiriyor.

Erdal Demirkıran insanın uykusunu kaçıran hedefleri olması gerektiğinden de bahsediyor.

Hikayedeki zengin betimlemeler de bu kitabı adeta bir duygu ve anlatım mozağine dönüştürmüş.

Sergio ile Giovanna, güneşli bir pazar günü evlerinde bir dostlar sofrası kurma hazırlığındayken ansızın karşılarında davetsiz bir misafir bulurlar:

Kapılarını çalan yorgun görünümlü yaşlı kadın Elsa Corti’dir ve uzaklardan, İstanbul’dan gelmiştir.

Yaklaşık yarım asrı bulan sürgün yıllarının ardından ülkesine dönen Elsa Corti’nin evinin yeni sahiplerine anlatacakları, ama daha önemlisi, yıllardır görmediği ablasına, hayatının aşkıyla ilgili söyleyecekleri vardır…

Ferzan Özpetek, okurlarını Roma ile İstanbul, şimdi ile geçmiş arasında, iç içe geçen yaşamların ve yazgıların hükmettiği gizemli bir yolculuğa çıkarıyor.

Sonuç olarak et ve tırnak gibiyken yıllar önce meydana gelen bir olayla yollarını ayıran iki kız kardeşin karanlık sırları etrafında örülen ”Bir Nefes Gibi”.

Tutkularına esir düşenleri, kadere meydan okuyanları, sevgiyi, ihaneti ve her şeye rağmen yılların tüketemediği umudu anlatıyor…

(Tanıtım Bülteninden)

Kitap Önerileri; Tess Gerritsen.

1953 yılında Kaliforniya’da doğmuş.

Stanford Üniversitesi’nde Antropoloji okumuş.Daha sonra aynı Üniversite’de Tıp eğitimini tamamlamış.

Doktorluk yaparken, doğum iznine ayrıldığında yazarlığa başlamış.

Çıkarttığı ilk tıbbi gerilim romanı ile New York Times listesine girmiş.

Listelerden inmeyen romanları ile ödüller almaya başlamış.

Eleştirmenler ve okuyucuları tarafından korku, gerilim Edebiyatının kraliçesi olarak adlandırılmıştır.

Kitapları 40 dile çevrilmiştir.

Dünya genelinde 25 Milyon okura ulaşmıştır.

Kitaplarından uyarlanan ‘’Rizzoli & ısles ‘’ adlı dizi büyük ilgi ile izlenmiştir.

Başarılı hekimlik mesleğini bırakarak, tüm zamanlı yazarlık yapmaya başlamış.

Başlıca kitaplarından örnekler;

Cerrah.
Kitap Önerisi: Cerrah
Kitap Önerisi:Cerrah

Tess Gerritsen’ın yazmış olduğu bu eser serinin ilk kitabıdır. Eserde Rizzoli & Isles ikilisinin cinayet soruşturması anlatılmaktadır. Rizzoli; sert, kendine pek bakmayan, işini iyi yapan fakat kimseye taviz vermeyen birinin kişiliğini yansıtır.Yayınlanma Tarihi: 2001

Çırak.
Çırak
Çırak

Rizzoli serisinin ikinci kitabı Tess Gerritsen tarafından yazılmış 2002 romanıdır.

Boston’da boğucu bir yaz yaşanmaktadır. Kocalarının gözleri önünde saldırıya uğrayan kadınlar kaçırılıp öldürülür. Cesetleri günler sonra bulunur.
Katilin yöntemi, dedektif Jane Rizzoli’nin bir yıl önce hapse attırdığı seri katil Warren Hoyt’unkine çok benzemektedir. Rizzoli’nin bu cinayetlerde Hoyt’tan izler görmesini yaşadığı travmaya bağlayanlar mı haklıdır, yoksa Warren Hoyt -Cerrah- kendisine bir çırak mı bulmuştur?

Günahkar.

Bir Rizzoli & Isles macerası;
Graystones Manastırı’nın dış dünyaya kapalı duvarları arasında bir felaket yaşanır. Genç rahibe Camille öldürülmüş, rahibe Ursula ise ağır yaralanmıştır. Manastırda yaşayan iki rahibenin neden öldüresiye dövüldüğü anlaşılamadığı gibi, katilin içeriye nasıl girdiği de bilinmez. Adli tabip Maura Isles’ın yaptığı otopside, genç rahibe hakkında sürpriz bir bilgi ortaya çıkar. Bu arada soruşturmanın gidişatını değiştiren bir gelişme olur ve bir başka kadın cesedi bulunur. Katil, kadının kimliğinin ortaya çıkmaması için uğraşmıştır. Maura Isles ve dedektif Jane Rizzoli birbirine bağlı olduğu anlaşılan bu cinayetleri araştırıp beklenmedik bir katilin peşine düşerken kişisel yaşamlarında da önemli kararlar almak zorunda kalırlar…

Gece Gelen.
Bilim Kurgu ve Macera
Bilim Kurgu ve Macera

Boston’da yaşadığı trajik bir olay, yemek kitapları yazan Ava’yı ıssız bir sahil kasabasına sürükler.

Burada kiraladığı 19. yüzyıldan kalma muhteşem malikânede hem kitabını yazabilecek hem de geçmişindeki hayaletlerden kurtulacaktır.

Ancak hiçbir şey Ava’nın planladığı gibi gitmez, çünkü malikânede başka biri daha yaşamaktadır:

1875 yılında ölen, malikânenin ilk sahibi Kaptan Brodie! Kaptan Brodie’nin varlığı, Ava’nın akıl sağlığını sorgulamasına yol açsa da, geceleri kaptanın gelmesini sabırsızlıkla beklemektedir artık. Aynı zamanda hem sevecen hem de cezalandırıcı olan kaptan, tam da Ava’nın ihtiyacı olan şeyi sunmaktadır genç kadına.

Malikânede kendisinden önce yaşayan kadınların başına gelenleri öğrenen Ava için tehlike çanları çalmaya başlasa da oradan ayrılmayı göze alamaz, çünkü kendi geçmişi çok daha fazla korkutmaktadır onu. Tess Gerritsen tutku ile gerilimi büyük bir beceriyle harmanlarken, okuru insan psikolojisinin derinliklerine götürüyor.

Diğer bir yazar da bizden birisi ve Bloğumun temasına uygun kitabından bahsederek başlayacağım.

Tuluhan Tekelioğlu

40’ında 40 Kadın

SEN NEYE HAZIRSAN, HAYAT DA ONUN İÇİN HAZIRDIR.

https://kidega.com/yazar/tuluhan-tekelioglu-167786

40'ında 40 Kadın
40’ında 40 Kadın

“‘Tuluhan Tekelioğlu’nun kitabında, kırk yaşındaki kadınların hikayelerinden kesitler bulacaksınız.İlk bakışta bambaşka hayatlar yaşayan,farklı farklı kesimlerden gelen ama sanılanın aksine, ne çok ortak noktasın olan kadınlar bunlar.

Hayatı bir yolculuk gibi yaşayan,aramaktan vazgeçmeyen, her sabahı taze bir dem,yeni bir ilham bilen kadınlar bunlar.Cesur ve tanıdık, mütevazı ve iddialılar…Bize yalnız olmadığımızı gösteriyor, sözleri ve samimiyetleriyle yüreğimizi ısıtıyorlar…

Zira kırk yaş kadınlar için keskin bir dönemeç, önemli bir viraj.

Fiziksel olarak değil, daha ziyade ruhsal olarak.Böyle bir dönüşüm ki etkisi dışarıda değil, içeride, ta derinde hissediliyor. ”http://www.elifsafak.com.tr/anasayfa

Kişisel Gelişim Serisi :

Diğer kitap önerileri.

Odak: Mükemmelliğin Gizli Anahtarı

Daniel Goleman

Kitap önerileri: Odak
Kitap Önerileri: Odak

Odaklanma ve dikkat etme performansınıza ne kadar güveniyorsunuz? Daniel Goleman‘ın yazmış olduğu bu kitap, beklenmedik derecede önemli olan odaklanma yeteneğinin önemini bize anlatarak buz dağının görünmeyen yüzünü paylaşmış oluyor.

Odaklanma becerinizi geliştirecek bu kitap, şüphesiz ki en iyi kişisel gelişim kitapları arasında yerini uzun süre garantileyecek

“Sezgisel akıl kutsal bir armağandır, rasyonel akılsa sadık bir hizmetkar.. Bizler hizmetkarı onurlandırıp armağanı unutan bir toplum yarattık.”

“Algı da bir çeşit seçimdir.

Bilgilerin süzgeçten geçirilmesi çoğunlukla kişinin yararınadır.

Fakat beynin bunu gerçekleş­tirmedeki asıl kapasitesi “farkında oluş” için izin verilenlerin ve reddedilenlerin çarpıtılmasını tenkide açık bir hale getir­mektedir.

Buchsbaum kişilerin beyin süzgeçlerinden süzülen farklı bilgilerin daha sonra dış çevrelerle ilgili farklı bilinçler yaratacaklarına işaret ederek sözlerine devam etmektedir.

Böylelikle her kişi kendi duysal sinyallerinin kabul veya red­dini yönlendirebilir.

Dikkatimizin yönlendirilmesinin çok derin etkileri vardır.

William James’in söylediği gibi “Benim yaşamım, ilgilenme­yi kabul ettiğim yaşantıdır. Ve sadece benim farkına vardı­ğım parçalar zihnimi şekillendirir.” Ve

William James şunu da eklemektedir: “Seçici ilgi!er olmazsa, yaşam tam anla­mıyla bir kaos olur.”

James için dikkat, bir arzu ve istek işi­dir.

Yani bilinçli bir tanesine dikkat etmek için neyin kabul e­dileceğine karar veren bir seçimdir.

Freud için ise dikkat, bi­linçsiz zihindeki güçler tarafından şekillendirilmektedir. Bu­rası bilinçli seçimlerin erişebilecekleri bölgenin dışındadır.”

 

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır

Ahmet Şerif İzgören

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır
Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır

Eğlenceli bir dil ile kaleme alınmış olan kitap kısa hikayelerden oluşuyor. Kimisi ibretlik, kimisi ise düşündürücü. Yazarın kendi yaşadıklarından örnekler, etkili alıntılar, bir takım sorunlar ve çözümleri gibi zengin bir içeriği var. Yazar kitabın ilginç isminin hikayesini ise kitapta anlatıyor. Kişisel gelişim kitaplarını sevmeyenlerden bile tam puan almayı başarmış bir kitap.

” ‘Ne gülüyorsun deli gibi’ deriz ya aslında psikolojik problemi olanların %90’ı somurtur. Aklınızda hiçbir şey yoksa gülümseyin, herkes “Ne düşünüyorsunuz” diye merak eder. Gülümsemek zeka belirtisidir.”

“Yıllar önce hastanede çalışırken ağır hasta bir kız getirdiler. Tek yaşam şansı beş yaşındaki kardeşinden acil kan nakli idi. Küçük oğlan aynı hastalıktan mucizevi bir şekilde kurtulmuş ve kanında o hastalığın mikroplarını yok eden bağışıklık oluşmuştu. Doktor durumu beş yaşındaki oğlana anlattı ve ablasına kan verip vermeyeceğini sordu. Küçük çocuk bir an duraksadı. Sonra derin bir nefes aldı ve “Eğer kurtulacaksa veririm kanımı.” dedi. Kan nakli ilerlerken, ablasının gözlerinin içine bakıyor ve gülümsüyordu. Kızın yanaklarına yeniden renk gelmeye başlamıştı; ama küçük çocuğun yüzü giderek soluyordu. Gülümsemesi de yok oldu. Titreyen bir sesle doktora sordu: “Hemen mi öleceğim?” Küçük, doktoru yanlış anlamış, ablasına vücudundaki bütün kanı verip öleceğini sanmış, buna rağmen kanını vermişti.”

Düşün ve Zengin Ol

Kitap Önerileri olarak daha farklı seçenekler.

Napoleon Hill

Düşün ve Zengin Ol
Düşün ve Zengin Ol

 

Para şüphesiz hepimizin ihtiyacı olduğu bir şey. Hayatımızın merkezinde olmasa da paramız olmadan yaşayamayız diyebiliriz. Napoleon Hill bu kitabında zihninizi milyoner bir insanın zihin yapısına nasıl çevirebileceğinizi anlatıyor. Zenginliğin yaptığınız işle alakalı değil, düşünce yapınızla alakalı olduğunun altını çiziyor. Siz de milyonerlerin nasıl düşündüğünü, kendilerini nasıl motive ettiklerini merak ediyorsanız, kitabı severek okuyacaksınız.

Her şeyden önce Kararsızlık başarısızlığın temel nedenidir.

Ancak Başarı bir insanın hayatına girmeden önce insanın geçici yenilgiler ve belki de başarısızlıklarla karşılaşacağı kesindir.

Başarısızlık bir insanı ele geçirdiğinde en kolay ve en mantıklı yol vazgeçmek gibi görünür.

Çoğu insanın yaptığı da budur. (…)

Sonuç olarak Başarı neredeyse elle tutulabilecekken insana çelme takmaktan büyük zevk alır.”

Ahlak Mektupları

Seneca

Ahlak Mektupları
Ahlak Mektupları

Bir başka stoacı filozof olan Seneca, sürgünde geçirdiği zamanları mektup yazarak geçirir, bu mektuplar birçok konu başlığı altında ayrı ayrı sıralanır; kimisi ölüm üzerine, kimisi bilgelik üzerine, kimisi yaşlılık üzerine… İşte bu mektupların birleşimi, Seneca’nın yüzyıllar sonra bile okunan kitabı olan Ahlak Mektupları’nı ortaya çıkarmış. Kitap her zaman açıp okuyabileceğin bir rehber, başucu kitabı gibi.

“Bizim Demetrius her zaman kibarca şöyle derdi: ‘Cahillerin sözlerini bağırsak gurultularıyla bir tutarım. Ha yukarıdan çıkarmışlar ha aşağıdan, ne fark eder sanki!’ “

“Vaktinden önce mutsuz olma! Başında dolandığını sanıp korktuğun felaketler belki hiç gelmeyecek başına, hiç olmazsa şimdiye değin gelmedi kesinlikle. O halde kimi korkularımız bize gerektiğinden çok acı veriyor, kimisi de hiç gerekmediği halde. Acımızı ya büyütüyoruz ya vaktinden önce acı çekiyoruz ya da acıyı kendimiz yaratıyoruz..”

İktidar.

Diğer bir kitap önerileri.

 Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası

Robert Greene

Kitap Önerileri: İktidar
Kitap Önerileri: İktidar

Her şeyden önce insanın nasıl güç sahibi olacağını hiç merak ettiniz mi?

Kimlere güçlü denir?

Güçlüler nasıl güçlü olur?

Ayrıca Robert Greene bu kitabında da İktidar-Güç kavramlarını ele alıyor.

Uzunca bir kitap ama sosyal hayatınızda etkili biri olmak adına büyük değişikliklere öncülük ediyor.

“Sabır sizin aptalca hatalar yapmanıza engel olacaktır.”

“Kral Hiero bir gün düşmanlarıyla konuşurken ona aşağılayıcı bir tarzda ağzının koktuğunu söylerler.

Bunun üzerine iyi kral biraz üzülür ve eve döner dönmez karısını azarlar.

“Neden bu sorunu daha önce hiç söylemedin bana?

Sonuç olarak;

“Sade, saf ve zararsız bir kadın olan karısı der ki: “Efendim, ben bütün erkeklerin ağzının böyle koktuğunu sanıyordum.

” Duyulara açık olan, bedensel ve iğrenç kusurlarımızı dostlarımızdan ve tanıdıklarımızdan değil, düşmanlarımızdan daha kısa sürede öğreniriz.”

Sadece Aptallar 8 Saat Uyur.

Kitap Önerileri.

Erdal Demirkıran

Sadece Aptallar 8 Saat Uyur
Sadece Aptallar 8 Saat Uyur

Her şeyden önce Aklı başında olan hiçbir insan ömrünün üçte birini yastığa bağışlamaz.

Ancak biliyor musun?

Sen bir dahi olarak gelmiştin dünyaya.

Ayrıca tüm dahiler gibi sana göre de imkansız hiçbir şey yoktu, ta ki o güne kadar…

Babanla parkta kumdan kale yapıyordunuz.

O esnada bir uçak geçiyordu parkın üzerinden.

Sen uçağı göstererek “Baba onu bana al!” demiştin.

5 yaşındaydın.

Baban gülmüştü. “Gel yavrum sana gofret alayım!” demişti.

Sen “Hayır, ben uçak istiyorum!” diye diretmiştin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !