Kuru Soğan.

195
Yeni Yazı

Görüldüğü gibi mucize bitki soğanın ne kadarda faydası var. Bugün HATAY/Amik ovasında binlerce dönüm soğan var ve satılamıyor neredeyse çöp olacak.

Kuru Soğan; Faydası hepimizce bilinir. https://www.yasemin.com/

Mevsiminde taze tüketileceği gibi,Tüm yıl boyunca kuru soğan olarak tüketilir.

Bu yazımı sizlerle paylaşma kararımı bir dostumun paylaşımından sonra verdim.

Mesajı yayınlıyorum.

Sevgili Dostlar,Görüldüğü gibi mucize bitki soğanın ne kadarda faydası var. Bugün HATAY/Amik ovasında binlerce dönüm soğan var ve satılamıyor neredeyse çöp olacak. Oysa ki biz manavlardan kg fiyatı 2- 4 tl tl civarında satın alıyoruz. Aynı zamanda Milli servet bu ürünler. Lütfen duyarlı olalım çiftçilerimizin alın teri ile çok masraf ettiği bu üründen daha fazla faydalanalım, çok tüketelim, tavsiye edelim. Aksi takdirde çiftçi bunu ekmeyecek ve 2 yıl sonra kg 20 tl ye soğan almak zorunda kalacağız.

Soğan üreticisinin yaşadığı sorunu, çoğu tarım ürününde yaşanmakta olduğunu duymakta ve görmekteyiz.

Bazı belediyelerin bu ürünleri halka ücretsiz dağıtmak üzere, üreticiye destek amaçlı alımlar yapması sorunu çözmeye yetişmiyor.

İçerisinden geçtiğimiz bu özel Korona günlerinde sorunun ana sebebi, tabii ki belli bir süre kapalı olan veya açılmış olsalar dahi eski günlerdeki gibi çalışamayan ; Restoran, Okul yemekhaneleri ile Personeli evden çalışmaya devam eden  iş yerlerindeki yemekhanelerdeki tüketimlerinin azalmış olması kaynaklı.

Tarım ülkesinde yaşıyoruz ve yaptığımız çoğu yemekte kullanmakta olduğumuz soğanı yetiştirenlerin bu sorununu dile getirmekle başlamaya ve daha sonra sizlerle bazı yararlı bilgileri paylaşmaya karar verdim.

Kuru Soğan’ı hepimiz biliyoruz. Ama yararları hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz ?

Soğan Faydaları. Sağlıklı Yaşam..
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı SOĞANIN-FAYDALARI-Aydın-Celal-Sökmen.jpg
Kuru Soğan.

Bu faydalarının dışında; Batıl inanç olarak da algılaya bileceğimiz, eskiden ninelerimizin uyguladığı metotlar ile sonuç aldığımız faydaları da gözlemlemişizdir.

Başa, soğanı keserek bir tülbent ile bağlandığında baş ağrısını geçirdiği, bunun bilimsel bir açıklaması olmasa da belki psikolojik etkisi ile sonuç alındığı gözlemlenmiştir.

Soğan’ın diğer bir kullanım şekli de; ortadan ikiye kesilerek odaya koyulduğunda kokusu ile doğal bir haşere kovucu özelliğinin olduğudur.

Gördüğünüz gibi, çoğu taze ve doğal ürün gibi soğanı tüketmek her zaman vücudumuz için yararlıdır.

Lütfen ; Bu yararlı ürünü tüketerek,hem kendi bedenimize ve aynı zamanda  çiftçimize, üreticilerimize destek olalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !