Alışveriş Değişiyor.

141

Alışveriş değişiyor.Bu davranışların başında evden alışveriş en başta geliyor.

Market,Kırtasiye,Giyim,Yemek,Çiçek,Elektronik,Ev eşyası gibi ürünler başı çekti ve diğer ürünlere de yayılıyor.

Bunun yanında da Kredi kartı kullanımı ve özellikle de temassız ödemelerde artış olduğu belirtiliyor.

Covit 19 virüs salgını ile tüketici davranışları tüm dünyada değişmeye başladı. Bununla birlikte araştırma şirketleri Türk tüketicisinin de alışkanlıklarındaki değişiklikleri araştırmaya başladılar.

Alışveriş değişiyor.”amazon go’yu denedik”.

Yapılan son araştırmaya göre ilk etapta bir panik havası içerisinde yapılan alışverişler sonrasında daha kalıcı alışkanlıklarımıza dönüştüler.

En önemli değişiklik ise ; online alışveriş yapanların sayısının hızla arttığı gözlemlendi. Uzmanlar virüs sonrası dışarı çıkmaya başlandığında dahi bu alışkanlığımızın kalıcı olacağını söylüyorlar.

Alışveriş Değişiyor;Yeni Dönem Değişimler.

Evden çıkıp normalleşmeye dönüldüğü 01.06.2020 itibari ile yapılan istatistikler alış veriş alışkanlıklarımızda yeni değişiklikler;en çok alış veriş yapılan ev eşyası ve dekorasyon malzemeleri,tamirat ve tadilat malzemeleri olmuş.

Bir yıl öncenin aynı dönemine göre artışlar az olsa da,market alış verişlerinde pandeminin başladığı ilk günlere göre azalma gözlemlenmekte.

Evden çalışanların sayısındaki artışında bunu gerektireceğini belirtiyorlar.

Evden çalışmanın alışkanlık haline geleceği ve buna bağlı olarak şirketlerin ofis kira ve giderlerinden kurtulup maliyetlerine etkilerini göz önünde bulundurarak tercihlerini yapacakları belirtilmektedir.

AVM’lerdeki iş yerlerinin tekrar canlanamadığı buna karşılık bu iş yerlerinin boşaltılma riski ile AVM’lerde gelirlerde düşüş olacağı öngörülmektedir.Tüm bunlara bağlı olarak binlerce metrekare ofis ve AVM alanlarının boşa çıkması söz konusu.Tabii bu yerlerin sahipleri de ofis kiralarından olacaklardır.

Online şirketleri de yetişemedikleri taleplere cevap verebilmek adına personel sayılarını hızla arttırmaya gideceklerini bir bir açıklamaya başladılar.( amazon 50.000 kişi, migrossanal 10.000 kişi vb.)

Fakat gelişen teknolojiler ile sanal market yerine amazongo gibi uygulamaların yaygınlaşacağı öngörülmektedir.

Bu tür firmaların personel giderlerinde ciddi düşüşler olacağından sattıkları ürün fiyatları daha makul seviyede olacaktır.

Öncesinde kredi kartı kullanımımız yaygınlaştı,sonra online bankacılık,tatil,turizm işlemleri,uçak bileti uygulamaları,Gazete ve dergi online okuma,sinema,tiyatro,konser bileti alışverişimiz hayatımıza girdi.

Alışveriş’de Teknolojiye Adaptasyon.

Yapay zeka ve ilerleyen yazılımlar ile hayatımıza daha bir çok yeni uygulamaların gireceğinden hiç şüphe yok.

Fakat yeni nesil ne kadar bu uygulamalara adapte olabiliyor ise belirli yaşın üzerinde olanlar bu teknolojileri takip edip öğrenmekte güçlük çekebilirler.Bunun en iyi örneğini de emeklilerimizin yaşlılık aylıklarını bankamatiklerden çekmeye çalıştıklarında gözlemleye bilmekteyiz.

Bu aşamada yapay zekanın hayatımıza daha çok gireceğini düşünenlerdenim.

Parmak izi.retina taraması,kameralar ile donatılan ve arkasında çalışan yazılımlar hayatımızın daha çok noktasında olacağını göreceğiz.

Tüm bu gelişmeler ışığında da yeni meslekler doğacak.Tabii öğrenme sürecimiz her yaşta hayatımızın her aşamasında devam edecektir.

Geçmişteki gibi emekli olanlarımız her ne yaşta olurlarsa olsunlar, yaşamdan elini eteğini çekip teknolojik gelişmelere kendilerini kapatmamalıdırlar.

Teknolojiye yatkın olmayanlarımız dahi öğrenme sürecine bir yerden başlamalıdırlar.

Size bu aşamada bu kitabı sindire sindire okumanızı ve gençlere,çocuklarınıza okutmanızı öneririm.

T-İnsan
T-İNSAN

Yazan: Ufuk Tarhan.

Geleceğimizi kendimiz dizayn edebiliriz.Geçmişe takılmamak gerekir.Değişime direnerek hiçbir sonuca varılamaz.Direnenler sistem dışında kalacaklardır.Kitaplığımdan.

Sizin ufkunuzu geliştirecek,teknolojik gelişmelerden haberdar olabileceğiniz https://baslangicnoktasi.org/ sitesini önerebilirim.

“Daha zeki ya da güçlü olanlar değil, değişime en fazla ayak uyduranlar ayakta kalır.”

– Charles Darwin

Join the Conversation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
KIRKINDAN SONRA © Copyright 2020. All rights reserved.
Close
× Bize yazabilirsiniz !